CDS primi ve Euro Stoxx 50 endeksi arasındaki ilişkinin incelenmesi: Seçilmiş Avrupa ülkeleri üzerinde bir araştırma
Examination of the relationship between cCDS premiums and the Euro Stoxx 50 index: A study on selected european countries
- Tez No: 895819
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YENİPAZARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kredi temerrüt takasları (CDS'ler), finansal piyasalarda önemli bir rol oynayan türev ürünlerdir. Bu finansal araçlar, ülkelerin egemen borçlanma maliyetleri ve piyasalardaki algılanan risk seviyelerini yansıtarak, yatırımcıların riskten korunma stratejileri ve piyasa beklentileri açısından kritik bir gösterge olarak kabul edilmektedir. Özellikle Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya gibi Avrupa'nın önde gelen ekonomilerinin CDS primleri, bu ülkelerin ekonomik durumunu ve risk algısını belirlemede önemli bir role sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Avrupa'nın ekonomik açıdan güçlü kabul edilen bu ülkelerin kredi temerrüt primleri ile Euro Stoxx 50 endeksi arasındaki ilişkiyi derinlemesine incelemektir. Euro Stoxx 50 endeksi ile söz konusu ülkelerin CDS primleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla 2013 ile 2023 yılları arasında aylık veriler kullanılarak Toda-Yamamoto nedensellik testi ve ARDL (AutoRegressive Distributed Lag) modeli uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Credit default swaps (CDS) are derivative products that play a significant role in financial markets. These financial instruments reflect countries' sovereign borrowing costs and perceived risk levels in the markets, making them critical indicators for investors' hedging strategies and market expectations. Particularly for leading economies in Europe such as France, Germany, Italy, and Spain, CDS premiums are crucial in determining these countries' economic health and risk perceptions. The aim of this study is to comprehensively examine the relationship between the CDS premiums of these economically strong European countries and the Euro Stoxx 50 index. Using monthly data from 2013 to 2023, the study applies the Toda-Yamamoto causality test and the AutoRegressive Distributed Lag (ARDL) model to analyze the relationship between the Euro Stoxx 50 index and the CDS premiums of these countries.