Temporal lob epilepsilerinde olfaktör fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of olfactory functions in temporal lobe epilepsies
- Tez No: 895876
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZTURA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma temporal lob epilepsisi ile takip edilen hastalarda, olfaktör fonksiyonların değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya 13 temporal lob epilepsisi ile takipli hasta ile 13 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Elektroensefalografi ile temporal odakları belirlenen hastalara ve sağlıklı gönüllülere Sniffin Sticks testi uygulandı. Sniffin Sticks testi, koku çubukları koklatılarak kişinin doğru bildiği kokulara göre puanlama yapılan bir testtir. Bu testin sonucuna göre hastaların ve kontrol grubunun koku algılama eşiği, koku tanımlama, koku ayırt etme ve toplam puanları değerlendirildi. Her iki grubun Sniffin Stick Test skorları karşılaştırıldığında Temporal lob epilepsi grubunda toplam test skoru, koku algılama eşiği, koku ayırt etme puanları kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı düşüklük saptandı. (p0,05). Epilepsi hastaları arasında MR bulgularının koku testi üzerine etkisi incelendiğinde, MR'da sol HS, sağ HS ve normal MR bulguları olan hasta gruplarında koku testi puanlarında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı. Monoterapi ve çoklu antiepileptik kullanımı olan hastaların koku testi puanları incelendiğinde, bu hasta gruplarında koku testi puanı açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı. Yine EEG bulgularına göre epileptik odağın dominant veya non dominant hemisfer orjinli hastaların koku testi puanları karşılaştırıldığında hasta gruplarında koku testi puanı açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı Araştırmamıza katılan temporal lob epilepsili hastalarda sağlıklı kontrollere göre koku fonksiyonlarında istatistiksel anlamlı düşüklük saptandı. Temporal lob epilepsisi ile takipli hastalarda epileptik odakla olası komşuluk ilişkisi nedeniyle olfaktör fonksiyonlarda düşüklük görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate olfactory functions in patients with temporal lobe epilepsy (TLE). The study included 13 patients with TLE under follow-up and 13 healthy volunteers. Patients with identified temporal foci via electroencephalography (EEG) underwent the Sniffin Sticks test, a test where participants score based on correctly identifying presented odors. The results compared scores of patients and controls in terms of odor detection threshold, odor identification, odor discrimination, and overall scores. When comparing the Sniffin Sticks test scores of both groups, statistically significant lower total test score, odor detection threshold, and odor discrimination scores were found in the TLE group compared to the control group (p < 0.05). However, there was no statistically significant difference in odor identification scores (p > 0.05). The study also examined the impact of MRI findings among epilepsy patients on olfactory test results, finding no statistically significant differences in smell test scores between groups with left HS, right HS, and normal MRI findings. Similarly, no statistically significant differences in smell test scores were observed when comparing patients using monotherapy versus multiple antiepileptic drugs. Furthermore, when comparing olfactory test scores between patients with epileptic foci originating from dominant or non-dominant hemispheres based on EEG findings, no statistically significant differences were found. Our study demonstrated statistically significant lower scores of olfactory function in patients with temporal lobe epilepsy compared to healthy controls. The observed decline in olfactory functions in patients with temporal lobe epilepsy may be due to the proximity of the epileptic focus to regions involved in olfactory processing.