Staphylococcus aureus izolatlarında virulans genlerinin araştırılması
Investigation of virulence genes in staphylococcus aureus isolates
  1. Tez No: 896106
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN SELVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MEHMET ALİ ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Staphylococcus aureus, hastanede yatan hastalardan en sık izole edilen patojen olup ayakta tedavi edilen hastalardan ise en sık izole edilen ikinci patojendir. Staphylococcus aureus'un virülans faktörleri genellikle toplum kökenli enfeksiyonlarda daha sık bir şekilde araştırılmış olmasına rağmen, hastanede yatan hastalarla ilgili veriler azdır. Bu minvalde, bu tez çalışmasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Sağlık Hizmeti ile ilgili Enfeksiyonlar'ın Moleküler Epidemiyolojisi Laboratuvarı'na 2022-2023 yılları arasında gönderilen Staphylococcus aureus izolatlarında yer alan virülans genlerinin profilinin çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmaya, -80°C'de saklanmış yatan hastalara ait 212 Staphylococcus aureus klinik izolatı (alt solunum yolu, idrar, kan ve yara) dahil edildi. İzolatlar canlandırıldıktan sonra MALDI-TOF MS ile tanımlandı. DNA ekstraksiyonu yapıldıktan sonra hedeflenen pvl, ebps, tsst-1, hla, sea ve eta virülans genleri in house PCR yöntemi kullanılarak araştırıldı. Daha sonra elde edilen PCR ürünlerinde araştırılan virülans genlerinin varlığının veya yokluğunun görülmesi için agaroz jel elektroforezi yöntemi ile incelendi. Pozitif virülans genlerine sahip izolatların Nucleotide-Nucleotide BLAST veri tabanı kullanılarak sekans analizi gerçekleştirildi. Veri SPSS 27.0 paket programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is the most frequently isolated pathogen from hospitalized patients and the second most frequently isolated pathogen from outpatients. Although virulence factors of Staphylococcus aureus have been studied more frequently in community-acquired infections, data on hospitalized patients are scarce. In this respect, in this thesis study, Dokuz Eylül Department of Medical Microbiology, University Faculty of Medicine, Health Service to the Laboratory of Molecular Epidemiology of Infections related to 2022-2023 Staphylococcus aureus isolates sent between the years virulence genes were profiled. The study included 212 clinical isolates of Staphylococcus aureus (lower respiratory tract, urine, blood and wound) from inpatients stored at -80°C. Isolates were identified by MALDI-TOF MS after cultures were resuscitated. After DNA extraction, the targeted virulence genes pvl, ebps, tsst-1, hla, sea and eta were investigated using in house PCR. The PCR products were then analyzed by agarose gel electrophoresis to determine the presence or absence of the virulence genes. Sequence analysis of isolates with positive virulence genes was performed using the Nucleotide-Nucleotide BLAST database. Data were analyzed using SPSS 27.0 package program.