Kedilerde tibia kırıklarının kapalı operasyon yöntemi ve akrilik tip-II eksternal fiksasyon ile tedavisi
Treatment of tibia fractures in cats with closed operation method and acrylic type-II external fixation
- Tez No: 896125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezin amacı kedilerde tibia kırıklarının akrilik eksternal fiksasyon ve kapalı redüksiyon yöntemi kullanılarak biyolojik osteosentez prensiplerine uygun şekilde sağaltımının sonuçlarının değerlendirilmesidir. Akriliğin istenilen şekli alabilmesi, uygulanışının kolaylığı ve maliyet açısından daha erişilebilir olması gibi avantajları bulunmaktadır. Aynı zamanda kapalı redüksiyon yöntemi ve eksternal fiksasyonun minimal invaziv osteosentez prensibi ile kırık hattı biyolojik olarak korunurken, mekanik olarak da stabilize edilerek kırık iyileşmesinin sağlanması hedeflendi. Bu çalışmada 17 olgu üzerinde %81 oranında yüksekten düşme sonucu meydana gelen çeşitli kırık tiplerindeki diyafizer tibia kırıklarının sağaltım sonuçları değerlendirildi. Postoperatif olarak, olgulardan 4'ü ekstremitesini postoperatif 0. gün, 5'i postoperatif 1. gün, 6'sı postoperatif 2. gün ve 2'si postoperatif 3. günde kullanmaya başladı. Hastaların eksternal fiksatörü çıkartmadan hemen önce yapılan yürüyüş skorlamasında 12'si“çok iyi”, 4'ü“iyi”ve 1 tanesi“kötü”olarak derecelendirildi. Hastalardan 4'ünde pin dibi enfeksiyonu, 6'sında pin gevşemesi ve 2'sinde fiksatöre bağlı komplikasyonlar meydana geldi. Sonuç olarak kedilerde tibia kırıklarının biyolojik osteosenteze uygun olarak, kapalı redüksiyon ve akrilik eksternal fiksasyon ile sağaltımının yüksek oranda fonksiyonel iyileşme ile sonuçlandığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to evaluate the results of treatment of tibial fractures in cats using acrylic external fixation and closed reduction method in accordance with the principles of biological osteosynthesis. Acrylic has the advantages of being able to take on a desired shape, being easy to apply, and being more cost-effective. At the same time, it was aimed to achieve fracture healing by biologically protecting and mechanically stabilizing the fracture site using with the closed reduction method and external fixation, which are minimally invasive osteosynthesis principle. In this study, we evaluated the treatment results of 17 patients with diaphyseal tibial fractures of various fracture types, 81% of which occurred as a result of a fall from height. Four of the patients started to use their extremities on postoperative day 0, 5 on postoperative day 1, 6 on postoperative day 2 and 2 on postoperative day 3. In the gait scoring of the patients just before the removal of the external fixator, 12 patients were rated as“very good”, 4 as“good”and 1 as“poor”. Pin tract infection occurred in 4 patients, pin loosening in 6 patients and fixator related complications in 2 patients. In conclusion, it was observed that treatment of tibial fractures in cats using closed reduction and acrylic external fixation, in accordance with the principles of biological osteosynthesis, resulted in a high rate of functional recovery.