Başarısız devlet olgusu ve radikal terörizm ile mücadele : Somali ve el Şebab örneği
Failed state phenomenon and the fight against radical terrorism: The case of Somalia and al Shabaab
- Tez No: 896163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADAT DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, Başarısız Devlet Olgusu ve Radikal Terörizm ile Mücadele Somali ve El Şebab örneği üzerinden incelemektedir. Somali, başarısız devlet yapısının ve radikal terörizm etkileşiminin canlı bir örneği olarak değerlendirilmektedir. Muhammed Siad Barre rejiminin 1991'de devrilmesinin ardından Somali çeşitli rakip gruplar ve klanlar arasında uzun süreli bir iç savaşa sürüklendi. Bu durum, sömürgecilik döneminden modern bir devlete geçişte başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Ülke, iç savaş, korsanlık, açlık ve terör gibi kavramlarla özdeşleşmiştir. Somali'deki devlet başarısızlığı, bireylerin güvenliğini doğrudan tehdit eden El Şebab terör örgütünün ortaya çıkmasını ve yayılmasını etkilemiştir. Terörün küresel bir tehdit hâline gelmesiyle birlikte terörizmi tetikleyen veya şiddetlenmesine neden olan koşulların belirlenmesi, sürdürülebilir bir barış ortamının sağlanması açısından hayati önem taşımaktadır. Başarısız devletler, ulus devlet modelinin kusurlu bir versiyonu olarak tanımlanır ve terörist grupların güvenli alanlar bulabileceği ve kriz bölgelerinin oluşabileceği ortamlar yaratır. Bu analizin temel amacı, başarısız devletler, radikal terörizm ve kırılgan bağlamlarda özellikle Somali gibi örneklerde barış ve güvenlik oluşturma çabaları arasındaki karmaşık ilişkileri derinlemesine anlamaktır. Somali'de şiddet ve kaos ortamının hâkim olduğu, 1991 yılından bu yana başarısız devlet yapısının devam ettiği görülmektedir. Bu dönemde Somali devletinin başarısızlığını etkileyen siyasi, sosyal ve ekonomik faktörler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca Somali hükûmetinin El Şebab'a karşı stratejisi de detaylı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Failed State Phenomenon and the Fight against Radical Terrorism through the example of Somalia and Al Shabaab. Somalia provides a vivid example of the interactions of failed state structure and radical terrorism. Following the overthrow of the Siad Barre regime in 1991, Somalia was plunged into a protracted civil war between various rival groups and clans. This resulted in the failure of the transition from the colonial period to a modern state. Concepts like terrorism, starvation, piracy, and civil strife are associated with the nation. The terrorist group Al Shabaab has grown and spread as a result of state failure in Somalia, directly endangering people's security. As terrorism becoming more and more of a worldwide menace, it is critical to identify the factors that either initiate or exacerbate terrorism in order to maintain a lasting peace. Failed states are characterized as defective iterations of the nation-state paradigm that foster the formation of crisis zones and safe havens for terrorist organizations. The main aim of this analysis is to gain a deep understanding of the complex relationships between failed states, radical terrorism, and efforts to build peace and security in fragile contexts, particularly in cases such as Somalia. It is seen that an atmosphere of violence and chaos prevails in Somalia, and the weak state structure has continued since 1991. The political, social and economic factors affecting the failure of the Somali state in this period have been examined in detail. Additionally, the Somali government's strategy against Al Shabaab is also discussed in detail.