Ceza hukuku bağlamında hukuk ahlak ilişkisi
In the context of criminal law law morality relationship
- Tez No: 896172
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek için zorunlu olarak bir arada yaşamaktadır. Bu zorunluluk bir takım kuralları ve bu kurallara uyma mecburiyetini beraberinde getirmektedir. Toplumsal yaşamın sürdürülebilmesi için toplum içerisinde barış ve huzurun hüküm sürmesi gerekmektedir. Bunun sağlanabilmesi toplumsal düzen kurallarıyla mümkün olmaktadır. Uzun yıllar ahlak, örf adet ve din kuralları bu işlevi yerine getirmiş, ancak gelişen karmaşık toplumsal yapı içerisinde modern hukuk kuralları zorunlu olarak ortaya çıkmıştır. Toplumsal düzenin korunması konusunda ise karşımıza ceza hukuku dalı çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışma konusunu ceza hukuku bağlamında hukuk ahlak ilişkisi oluşturmaktadır. Bu konunun seçilmesi toplumsal düzenin sağlanmasında ceza hukuku ve ahlak ilkelerinin etkinliğinin ortaya konulması açısından önem arz etmektedir. Zira toplum içerisinde hangi eylemin suç oluşturduğu ve ilgili eyleme uygulanacak yaptırım bu hukuk dalının konusudur. Ahlak ilkelerinin de gerek yasa yapımı ve suç oluşumuna etkisi, gerekse hakîmin yorumuna bırakılan durumlarda ve ceza uygulamalarında etkin olduğu düşünülmektedir. Çalışmada amaç ahlak kurallarının insan yaşamındaki yeri ve önemine dikkat çekmek ve toplumsal düzenin sağlanmasındaki etkinliğini ortaya koymaktır. Çalışma nitel bir araştırma yöntemi ve literatür taramasıyla gerçekleştirilmekte, bulgular eşliğinde konu tartışılmaktadır. Tartışma sonrasında ceza hukuku ve ahlakın kaynak, suç oluşumu, cezaların belirlenmesi ve infaz edilme yönünden etkileşim içerisinde olduğu söylenebilir. Ceza hukukunun ilkeleri gereği ahlaka doğrudan kaynak olarak görülmese de bu durumun iki disiplin arasında ilişkisi yoktur şeklinde okunması doğru görülmemektedir. Zira ilkesel açıdan, hakîme tanınan yorum yetkisinde hakîmden adil, objektif bir karar vermesi beklenmektedir. Bu aşamada ahlak ilkelerinin işlevselliğinin söz konusu olduğu, yine ceza hukukunun modernleşme aşamasında, cezaların daha insani olması ve insan onurunun öncelemesi gibi konular ile ahlak ilkelerinin suç oluşmamasına etkisi nedeniyle dolaylı da olsa etkin olduğu söylenebilir. Bu nedenle ahlak ilkeleri toplumsal yaşam için vazgeçilmez kurallar olarak görülmekte olup çalışmanın bu durumun farkındalığına katkı sunacağı ve literatüre yenilik kazandıracağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
People live together in order to sustain their lives. This necessity brings with it a set of rules and the obligation to comply with these rules. In order for social life to be sustained, peace and tranquility must prevail within the society. This can be achieved through social order rules. For many years, morality, customs and religious rules have fulfilled this function, but modern legal rules have emerged as a necessity within the developing complex social structure. In terms of protecting social order, we come across the criminal law branch. In this context, the subject of the study is the relationship between law and morality in the context of criminal law. The selection of this subject is important in terms of revealing the effectiveness of criminal law and moral principles in maintaining social order. Because which action constitutes a crime in society and the sanction to be applied to the relevant action are determined by this branch of law. It is thought that moral principles are effective both in law making and the effect on the formation of crime, as well as in situations left to the judge's interpretation and in penal practices. The aim of the study is to draw attention to the place and importance of moral rules in human life and to reveal their effectiveness in maintaining social order. People live together in order to sustain their lives. This necessity brings with it a set of rules and the obligation to comply with these rules. In order for social life to be sustained, peace and tranquility must prevail within the society. This can be achieved through social order rules. For many years, morality, customs and religious rules have fulfilled this function, but modern legal rules have emerged as a necessity within the developing complex social structure. In terms of protecting social order, we come across the criminal law branch. In this context, the subject of the study is the relationship between law and morality in the context of criminal law. The selection of this subject is important in terms of revealing the effectiveness of criminal law and moral principles in maintaining social order. Because which action constitutes a crime in society and the sanction to be applied to the relevant action are determined by this branch of law. It is thought that moral principles are effective both in law making and the effect on the formation of crime, as well as in situations left to the judge's interpretation and in penal practices. The aim of the study is to draw attention to the place and importance of moral rules in human life and to reveal their effectiveness in maintaining social order.