Obez hastalarda periferal intravenöz kateter uygulaması sırasında kullanılan damar görüntülemenin ağrı, konfor ve anksiyeteye etkisi
The effect of vascular imaging device used during peripheral intravenous catheterization on pain, comfort, and anxiety in obese patients
- Tez No: 896208
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE GÖKE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Özet Obez Hastalarda Periferal İntravenöz Kateter Uygulaması Sırasında Kullanılan Damar Görüntülemenin Ağrı, Konfor ve Anksiyeteye Etkisi Amaç:Araştırma obez hastalarda periferal intravenöz katater uygulaması sırasında kullanılan damar görüntülemenin (AccuVein AV 400) ağrı, konfor ve anksiyeteye etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem:Araştırma randomize kontrollü deneyseltiptedir.“Araştırmanın örneklemini 15 Aralık 2023 - 30 Mart 2024 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis Birimi'ne başvuran periferal intravenöz katater girişimine ihtiyacı olan, örneklem seçim kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 100 girişim, 100 kontrol grubu olmak üzere toplam 200 obez hasta oluşturmuştur.Araştırmanın verileri Birey Tanıtım Formu, VAS-Ağrı, VAS-Konfor ve Durumluk Anksiyete Ölçeği (DAÖ) kullanılarak işlem öncesi ve işlem sonrası olmak üzere 2 kez toplanmıştır. Girişim grubuna damar görüntüleme cihazı ile periferal intravenöz katater uygulaması yapılmış, kontrol grubuna geleneksel yöntemler ile periferal intravenöz katater uygulaması yapılmıştır. Formlar hastalara uygulayıcı tarafından verilmiş, hastalar tarafından işaretlenmiştir. Araştırmanın uygulanması için etik kurul izni ve hastane yazılı kurum izni alınmıştır.Bulgular: Girişim grubundaki hastalara ortalama 1.94±0.89 ve kontrol grubundaki hastalara ortalama 4.35±1.18 denemede periferal intravenöz katater uygulamasının başarılı olduğu saptanmıştır. Girişim grubundaki hastalara ortalama 6.00±3.25 ve kontrol grubundaki”hastalara ortalama 12.79±4.04 dakikada periferal intravenöz katater uygulandığı saptanmıştır. Girişim grubundaki hastaların işlem sonrası VAS-Ağrı puan ortalamasının kontrol grubuna göre daha düşük olduğu saptanmıştır(t=-10.743, p1=0.000). Girişim grubundaki hastaların işlem sonrası VAS-Konfor puan ortalaması kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu saptanmıştır(t=15.389, p1=0.000).“Girişim grubundakı hastaların işlem sonrası Durumluk Anksiyete Ölçeği puan ortalamaları kontrol grubuna göre daha düşük olduğu görülmüştür”(t=-11.143, p1=0.000).“Girişim grubundaki hastaların işlem öncesi ve işlem sonrası VAS-Ağrı ve Durumluk Anksiyete Ölçeği puan ortalamalarındaki düşüş miktarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. ”Buna karşın, girişim grubundaki hastaların VAS- Konfor puan ortalamalarındaki artış miktarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç:Obez hastalarda periferal intravenöz kateter uygulaması sırasında damar görüntüleme cihazı kullanımı, hastaların ağrısını ve anksiyetesini azaltırken, konforunu arttırmaktadır. Bu çalışma, hemşirelerin kliniklerde sıklıkla uyguladığı periferal intravenöz kateter uygulamasının zor olduğu obez hasta grubunda damar görüntüleme cihazı kullanımının önemini ortaya koymuştur. Anahtar Kelimeler; obezite; periferal intravenöz kateter; damar görüntüleme cihazı; ağrı; konfor; anksiyete
Özet (Çeviri)
Abstract The Effect of Vascular Imaging Device Used During Peripheral Intravenous Catheterization on Pain, Comfort, and Anxiety in Obese Patients Objective: This research aimed to investigate the impact of vascular imaging (AccuVein AV 400) during peripheral intravenous catheterization on pain, comfort, and anxiety in obese patients. Methods: This study employed a randomized controlled experimental design. The sample consisted of 200 obese patients, divided into 100 intervention and 100 control groups, who required peripheral intravenous catheterization at the Emergency Department of Ege University Faculty of Medicine Hospital between December 15, 2023, and March 30, 2024. Data were collected using a Demographic Information Form, Visual Analog Scale for Pain (VAS-Pain), Visual Analog Scale for Comfort (VAS-Comfort), and State-Trait Anxiety Inventory (STAI) at two time points: pre-procedure and post-procedure. The intervention group received peripheral intravenous catheterization guided by a vascular imaging device, while the control group underwent the procedure using traditional methods. Forms were administered by practitioners and self-marked by patients“. ”The study received ethical approval and institutional consent“. ”Results“: ”The success rate of peripheral intravenous catheterization was found to be 1.94±0.89 attempts in the intervention group and 4.35±1.18 attempts in the control group“. ”The mean duration for catheter placement was 6.00±3.25 minutes in the intervention group and 12.79±4.04 minutes in the control group.