Kemal Râgıb Enson'un romanlarında yapı, tema ve anlatım
Structure, theme and narration in the novels of Kemal Râgib Enson
- Tez No: 896219
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Cumhuriyet dönemi yazarlarından bir tanesi olan Kemal Râgıb Enson, 1920'li yıllarda eser vermeye başlamıştır. Cumhuriyet gazetesinde Bir Liranın Başından Geçenler (1932), Gizli Eller (1933), Kalp Kalbe Karşı (1938), Fırtına (1938), Dünya Böyledir İşte (1939), İç Güveysi (1939) ve Adak (1947) adlı romanları; Milliyet gazetesinde Hep O Masal (1951), Acıların En Büyüğü (1951) ve Adsız Sultan (1954) adlı romanları tefrika edilmiştir. Kapalı Kutu ve Yaşamak mı Bu?, Bir İzdivâcın Hikâyesi (1924) adlı romanları ise döneminde kitap olarak basılmıştır. Romanlarının yanı sıra çeşitli gazetelerde yazdığı hikâyelerinin, gezi yazılarının, çeviri ve adaptasyon tiyatro metinlerinin de olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada, Kemal Ragıp Enson'a ait olduğu tespit edilen Bir İzdivacın Hikâyesi (1924), Kapalı Kutu (1924), Yaşamak mı Bu? (1928), Bir Liranın Başından Geçenler (1932), Gizli Eller (1933), Kalp Kalbe Karşı (1938), Fırtına (1938), Dünya Böyledir İşte (1939), İç Güveysi (1939), Adak (1947) adlı romanlar; yapı, tema ve anlatım teknikleri bakımından incelenmiş ve yazarın Türk romanındaki yeri değerlendirilmiştir. Çalışmanın son kısmında Kemal Râgıb'a dair gazete haberleri, tefrikalar ve fotoğraflar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Kemal Râgıb Enson, a prominent author of the Republican era, began his literary career in the 1920s. His serialized novels in the Cumhuriyet newspaper, include Bir Liranın Başından Geçenler (1932), Gizli Eller (1933), Kalp Kalbe Karşı (1938), Fırtına (1938), Dünya Böyledir İşte (1939), İç Güveysi (1939) and Adak (1947). Additionally, his novels Hep O Masal (1951), Acıların En Büyüğü (1951) and Adsız Sultan (1954) were serialized in the Milliyet newspaper. Enson's works Kapalı Kutu, Yaşamak mı Bu? and Bir İzdivâcın Hikâyesi (1924) were published in book form during his lifetime. Beyond his novels, Enson contributed various short stories, travel writings, translations, and adapted plays to different newspapers. This study examines Enson's novels, including Bir İzdivâcın Hikâyesi (1924), Kapalı Kutu (1924), Yaşamak mı Bu? (1928), Bir Liranın Başından Geçenler (1932), Gizli Eller (1933), Kalp Kalbe Karşı (1938), Fırtına (1938), Dünya Böyledir İşte (1939), İç Güveysi (1939) and Adak (1947) focusing on their structure, themes, and narrative techniques, as well as their significance within the context of Turkish literature. The final section of the study includes newspaper articles, serializations, and photographs related to Kemal Râgıb Enson.