Bilim ve sanat merkezi eğitiminin üstün yetenekli öğrencilerde fen bilimleri dersine karşı tutum ve motivasyonuna etkisi
The effect of science and art center education on the attitude and motivation of gifted students towards science course
  1. Tez No: 896234
  2. Yazar: OLGUN HAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI SADE MEMİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) sunulan fen bilimleri eğitiminin üstün yetenekli öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik tutum ve motivasyonları üzerindeki etkisini detaylıca araştırmaktır. Araştırma, ön test son test kontrol grupsuz zayıf deneysel desen kullanarak yürütülmüştür. 'Fen Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği' ve 'Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği' kullanılarak ölçülen nicel veriler, SPSS 24.0 aracılığıyla analiz edilmiştir. AnalizlerWilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann-Whitney U Testi gibi parametrik olmayan istatistiksel testler aracılığı ile yapılmıştır. Özellikle, öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik tutum ve motivasyonları arasındaki ilişki Spearman Sıra Farkları Korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Nitel veriler öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden toplanmıştır. Görüşme verileri betimsel analiz yöntemi kullanılarak işlenmiştir. Analiz, öğrencilerin fen bilimleri eğitimine yönelik doğrudan görüşlerini ve algılarını ortaya koyarak, eğitim sürecinin onlar üzerindeki etkisini anlamada ayrıntılı bilgiler sunmuştur. Bulgular, BİLSEM'deki fen bilimleri eğitiminin öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik tutum ve motivasyonlarında önemli iyileşmeler sağladığını göstermiştir. Analiz sonuçları, öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik tutumlarının ve motivasyonlarının eğitim süresince anlamlı bir şekilde arttığını ortaya koymuştur. Kız ve erkek öğrenciler arasında yapılan karşılaştırmalarda, her iki grup arasında da iyileşme gözlemlenmiş, ancak kız öğrencilerde bu değişimler daha belirgin olmuştur. Ayrıca, öğrenciler arasında fen öğrenmeye yönelik motivasyon ve tutum arasında pozitif ve anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Sonuç olarak, BİLSEM'deki fen bilimleri eğitiminin, üstün yetenekli öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik tutum ve motivasyonlarını olumlu yönde etkilediği ve bu iki değişken arasında pozitif bir korelasyonun varlığı belirlenmiştir. Bulgular, fen bilimleri eğitiminin kalitesinin artırılmasının ve öğrenci merkezli öğrenme yaklaşımlarının benimsenmesinin, üstün yetenekli öğrencilerin fen bilimleri derslerine olan ilgisini ve başarısını artırma potansiyeline sahip olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate in detail the impact of science education offered in Science and Art Centers (BILSEM) in Turkey on gifted students' attitudes and motivation towards learning science. The research was conducted using a weak experimental design with a pre-test and post-test without a control group. Quantitative data measured by the 'Attitude Scale Towards Learning Science' and the 'Motivation Scale Towards Learning Science' were analyzed using SPSS 24.0. The analyses were performed using non-parametric statistical tests such as the Wilcoxon Signed Rank Test and Mann-Whitney U Test. Specifically, the relationship between students' attitudes and motivation towards learning science was evaluated using Spearman's Rank-Order Correlation analysis. Qualitative data were collected through semi-structured interviews with students. The interview data were processed using the descriptive analysis method. The analysis provided detailed insights into students' direct views and perceptions of science education, revealing the impact of the educational process on them. The findings showed that the science education at BILSEM significantly improved students' attitudes and motivation towards learning science. The results of the analyses revealed that students' attitudes and motivation towards learning science increased significantly during the educational process. In comparisons between male and female students, improvements were observed in both groups, but these changes were more pronounced among female students. Additionally, a positive and significant correlation was found between students' motivation and attitudes towards learning science. In conclusion, the science education at BILSEM positively affected gifted students' attitudes and motivation towards learning science, and a positive correlation was identified between these two variables. The findings emphasize that enhancing the quality of science education and adopting student-centered learning approaches have the potential to increase gifted students' interest and success in science classes.