Hemşirelerde psikolojik sağlamlığın yordayıcıları
Psychologi̇cal resi̇li̇ence predi̇ctors in nurses
- Tez No: 896262
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİRE OLCAY ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Öz şefkat hemşirelerde mevcut olduğunda ve hemşireler bunun farkında olduğunda kendi psikolojik sağlamlık düzeyleri artacaktır ve hemşirelerin öz şefkat düzeyi psikolojik sağlamlık düzeylerinin arttırılmasıyla pozitif yönde ilişkili olduğu için hastalara karşı daha kaliteli bir bakım verilmesi sağlanabilir. Bunun için bu çalışmada psikolojik sağlamlığın yordayıcılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Hastalara kaliteli bir hemşirelik bakımı sunulmasında şefkatli olmanın etkili olduğu bilinmektedir. Ancak şefkatli bir bakım sunmak, kendine karşı şefkat göstermeden mümkün değildir. Çünkü kendine karşı şefkat duymak sağlık sorunları ve kaygıları yaşayan bireylere yardım etmede hemşirelere gereken psikolojik esnekliği sağlar. Psikolojik esneklikte doğal olarak psikolojik sağlamlığı etkileyecektir. Tanımlayıcı tipte olan araştırmanın örneklemini 209 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri için Tanıtıcı Bilgi Formu, Öz Anlayış Ölçeği (ÖZAN), Hemşirelerde Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (HPDÖ) ölçekleri veri toplama araçları kullanılmıştır. HPDÖ toplam puan ortalaması 74.98±12.46 iken ÖZAN toplam puan ortalaması 84.35±16.37 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
When self-compassion is present in nurses and nurses are aware of it, their own psychological well-being levels will increase, and since the level of self-compassion of nurses is positively associated with increasing their psychological well-being levels, it can be ensured that better quality of care is provided to patients. For this purpose, it is aimed to determine the predictors of psychological well-being in this study. It is known that being compassionate is effective in providing quality nursing care to patients. However, it is impossible to offer compassionate care without showing compassion towards oneself. Because feeling compassion for oneself provides nurses with the necessary psychological flexibility to help individuals experiencing health problems and anxieties. In psychological flexibility, it will naturally affect psychological robustness. The sample of the descriptive type study was composed of 209 nurses. Data collection tools such as the Introductory Information Form, the Self-Understanding Scale (OZAN), the Psychological Endurance Scale of Nurses (HPD) scales were used for the data of the study. The average total score of HPD was found to be 74.98±12.46, while the average total score of OZAN was 84.35±16.37.