Investigating hyperlipidemia-driven organelle stress and neuroinflammation on the mouse cerebral cortex: Insights into the intervention of perk pathway
Fare serebral korteksinde hiperlipidemi kaynaklı organel stresini ve nöroinflamasyonunun incelenmesi: Perk yolağına müdahaleye ilişkin anlayışlar
  1. Tez No: 896263
  2. Yazar: FULYA KIZILDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MICHELLE MARIE ADAMS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Nöroloji, Biology, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hiperlipidemi olarak adlandırılan lipit metabolizmasındaki bir problem, nörodejeneratif hastalıkların gelişme riskinin daha yüksek olmasıyla ilişkilendirilmiştir. Protein Kinaz RNA benzeri Endoplazmik Retikulum Kinaz (PERK) sinyali hücresel homeostazda çok önemlidir. PERK'teki anormallikler nörodejenerasyona neden olur. Mitofaji ve PERK yolağı, hücresel homeostazı ve mitokondriyal kalite kontrolünü korumak için hücresel stres yanıtlarının nasıl düzenlendiğini vurgular. Örneğin Parkin ve PINK1 (PTEN kaynaklı kinaz 1) gibi ana mitofaji düzenleyicilerinin aktivitesi, ökaryotik başlatma faktörü 2 alfanın (eIF2a) PERK tarafından fosforilasyonuyla düzenlenir. Lipid metabolizması yüksek düzeyde ise mitokondri ve endoplazmik stres (ER) anormallikleri ortaya çıkar. ER stres durumu sırasında PERK yolağı indüklenir ve mitofaji bloke edilir, bu da nöroinflamasyonun artmasına neden olur. Hiperlipideminin serebral korteksteki PERK yolunu ve mitofajiyi etkilemesinin altında yatan moleküler mekanizma ve mitofaji ile nöroinflamasyon arasındaki ilişki henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada Apoe-/- ve C57BL/6 farelerine hiperlipidemiyi uyarmak için yemek veya batı diyeti verildi. Ayrıca batı diyetiyle beslenen Apoe-/- farelerine, PERK yolağını baskılamak için altı hafta boyunca PERK inhibitörleri GSK2606414 ve Trans-ISRIB intraperitoneal olarak enjekte edildi. Bu çalışma, hiperlipideminin PERK yolağı üzerindeki etkilerini, yiyecek ve batı diyetiyle beslenen C57BL/6 ve Apoe-/- farelerinin serebral korteksindeki inflamatuar ve mitofaji belirteçlerini araştırıyor ve PERK yolağı inhibisyonunun PERK yolağının seviyelerini değiştirip değiştiremeyeceğini araştırıyor. PERK yolağı, hiperlipidemik farelerin serebral korteksindeki inflamatuar ve mitokondriyal belirteçler. Mitofaji ve inflamatuar belirteçlerin mRNA ve protein ekspresyon seviyeleri, sırasıyla RT-qPCR ve western blot kullanılarak değerlendirildi. Hiperlipidemi koşulları altında PERK yolağı aktivasyonu belirlenmemiştir. Bununla birlikte, Apoe-/- farelerinde diyet dışında mitofaji belirteçlerinde ve inflamasyonda önemli değişiklikler tespit edildi. Ayrıca PERK yolağı belirteçlerinde önemli değişiklikler görülmedi; ancak mitofaji uyarıldı ve PERK yolağı inhibitörleri GSK2606414 ve Trans-ISRIB uygulanan batı diyetiyle beslenen Apoe-/- farelerin kortikal dokusunda bazı inflamasyon belirteçleri önemli ölçüde hafif bir şekilde azaldı. Ayrıca inflamatuar belirteçlerin transkript düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik gözlenmedi. Sonuç olarak, hiperlipidemi, farelerin serebral korteksinde PERK yolağının aktive olmasına neden olmadı; yine de inflamasyonu hafifçe değiştirdi ve PERK yolağından bağımsız olarak hiperlipidemi nedeniyle mitokondride düzensizliğine neden oldu. Ayrıca PERK yolu inhibitörlerinin uygulanmasıyla PERK yolu inhibe edilmese de mitofajiyi indüklendi ve inflamasyon hafif bir şekilde azaldı. PERK yolağının GSK2606414 ve serebral korteksteki Trans-ISRIB inhibitörleriyle hedeflenmesi, nörodejeneratif hastalıklar için terapötik bir yaklaşım olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Deficits in the metabolism of lipids called hyperlipidemia have been linked to a higher risk of developing neurodegenerative diseases. Protein Kinase RNA-like Endoplasmic Reticulum Kinase (PERK) signaling is crucial in cellular homeostasis. Abnormalities in the PERK have been associated with neurodegeneration. Mitophagy and the PERK pathway emphasize how cellular stress responses are regulated to preserve cellular homeostasis and mitochondrial quality control. The activity of main mitophagy regulators, such as Parkin and PINK1 (PTEN-induced kinase 1), is regulated by the phosphorylation of eukaryotic initiation factor 2 alpha (eIF2α) by PERK. If lipid metabolism is at a high level, abnormalities in the mitochondria and endoplasmic stress (ER) emerge. During the ER stress activation, the PERK pathway is induced, and mitophagy is blocked, causing an enhancement in the neuroinflammation. The underlying molecular mechanism by which hyperlipidemia impacts the PERK pathway and mitophagy in the cerebral cortex, as well as the relationship between mitophagy and neuroinflammation, is not fully understood. In this study, Apoe-/- and C57BL/6 mice were given a chow or western diet to stimulate hyperlipidemia. Moreover, western diet-fed Apoe-/- mice were injected with PERK inhibitors, GSK2606414 and Trans-ISRIB, intraperitoneally for six weeks to suppress the PERK pathway. This study explores the effects of hyperlipidemia on the PERK pathway, inflammatory and mitophagy markers in the cerebral cortex of chow and western diet-fed C57BL/6 and Apoe-/- mice and investigates whether the inhibition of the PERK pathway can change the levels of inflammatory and mitochondrial markers in the cerebral cortex of hyperlipidemic mice subjects. mRNA and protein expression levels of mitophagy and inflammatory markers were assessed using the RT-qPCR and western blot, respectively. PERK pathway activation under hyperlipidemia conditions was not determined. Nevertheless, significant alterations in mitophagy markers and inflammation were detected in Apoe-/- mice apart from the diet. Furthermore, significant alterations were not seen in the PERK pathway markers; however, mitophagy was stimulated, and some inflammation markers were significantly decreased mildly at the cortical tissue of WD-fed Apoe-/- mice administrated with PERK pathway inhibitors, GSK2606414 and Trans-ISRIB. Besides, no statistically significant changes were observed in the transcript levels of the inflammatory markers. Taken together, hyperlipidemia did not cause the PERK pathway to be activated in the cerebral cortex of mice; nevertheless, it mildly altered inflammation and caused mild effects of the dysregulation of the mitochondria by hyperlipidemia independent from the PERK pathway. Furthermore, although the PERK pathway was not inhibited by the administration of PERK pathway inhibitors, mitophagy was induced, and inflammation was decreased mildly. Targeting the PERK pathway with GSK2606414 and Trans-ISRIB inhibitors from the cerebral cortex would not be a therapeutic approach for neurodegenerative diseases.