Said Nursî'nin isbât-ı vâcib anlayışı
Said Nursī's understanding of isbāt al-wājib'
- Tez No: 896419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Said Nursî'nin İsbât-ı Vâcib Anlayışı isimli tezimizin giriş kısmında zorunlu varlık (Vâcibu'l-Vücud), mümkün varlık ve İsbât-ı Vâcib kavramları açıklanmaya çalışıldı. Bu kavramalarla ilgili farklı düşünür ve bilginlerin açıklamalarına yer verildi. Birinci bölümde İsbât-ı Vâcib'in imkânı ve İsbât-ı Vâcib'e olan ihtiyaç konuları, kelâmcı, filozof ve Said Nursi'ye göre tartışıldıktan sonra kelâmcı ve filozofların İsbât-ı Vâcib'te kullandıkaları deliller incelendi. İkinci bölümde Said Nursî'nin hakikate ve İsbât-ı Vâcib'e ulaşma metotları incelendikten sonra onun bu metotları ile kelâmcı, mutasavvıf ve filozofların bu mevzudaki metotlarının karşılaştırılmasına değinildi. Üçüncü bölümde Said Nursî'nin İsbât-ı Vâcib mevzuundaki görüşleri, İsbat-ı Vâcib'te kullandığı deliller olan büyük kâinat kitabı, insan, Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed (sav) anabaşlıkları adı altında işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introduction of our thesis titled“Said Nursī's Understanding of Isbāt al-Wājib”, the concepts of Necessary Existence (Wājib al-Wujūd), Possible Existence and Isbāt al-Wājib were explained. The interpretations of different thinkers and scholars about these concepts were given. In the first part, the possibility of Isbāt al-Wājib and the need for it were discussed according to theologians, philosophers and Said Nursi, and then the proofs used by theologians and philosophers in Isbāt al-Wājib were analyzed. In the second part, Said Nursî's methods of reaching the truth and Isbat al-Wajib were analyzed and then they were compared with those of theologians, Sufis and philosophers on this subject. In the third part, Said Nursî's views on Isbāt al-Wājib are discussed under the main headings of the Great Book of the Cosmos, Human, the Holy Qur'an and the Prophet Muhammad (PBUH), which are the proofs he uses in Isbāt al-Wājib.