İslâm'da tekfîr anlayışı (itikâd ve amel bağlamında)
The concept of takfir in Islam (in the context of belief and practise)
  1. Tez No: 896420
  2. Yazar: MEHDİ KORKUTATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Muhatabını kâfir olmakla itham etmek ve İslam çerçevesi dışına atmak anlamına gelen tekfîr, kelam ilminin önemli terimlerinden biridir. Çoğu kez muarızını suçlu göstermek ve dış¬lamak için kullanılmıştır. Buna karşın, kelam ilmi, tekfîrin sınırlarını ve kriterle¬rini belirlemeye çalışır. Dört halife devrinin sonlarına doğru ortaya çıkan iç karışıklıklar İslam dünyasında büyük günah problemi başta olmak üzere birçok problemin ortaya çıkışına zemin hazırlamıştır. Bu problemler farklı mezhepler tarafından iman ve küfür ayrımının yapılması ihtiyacını doğurmuştur. Buna istinaden her itikâdî mezhep iman ve küfür tanımı yapmış ve bu iman tanımına uymayan kimseleri ise tekfîr etmiştir. Tekfîr İslam'ın ilk döneminde iç karışıklıklar sonucu her mezhebin kendi görüşleri çerçevesinde sıklıkla kullandığı bir araç haline gelmiştir. Tekfîr Müslümanların birlik ve beraberliğini zedelemiş ve birtakım problemlere yol açmıştır. Bir Müslümanı kâfir ilan etme anlamına gelen tekfîr şiddet içerikli dini yorumları besler ve bu anlamda önemli kavramlardan biridir. Tekfîr iki tür olarak ortaya çıkar. Birincisi inanca dayalı tekfîr, ikincisi de amele dayalı tekfîrdir. İtikada dayalı tekfîr aslında temel inanç esasları üzerinden yapılırken amelî tekfîr davranışa yöneliktir.
Özet (Çeviri)
Takfir, which means accusing someone of being an infidel and expelling them from the Islamic framework, is one of the important terms in the science of theology (kalam). It has often been used to show the opponent as guilty and to exclude them. However, the science of theology attempts to define the boundaries and criteria of takfir. The internal conflicts that emerged towards the end of the Four Caliphs era paved the way for the emergence of many problems in the Islamic world, especially the issue of major sins. These problems created the need for distinguishing between faith and disbelief by various sects. Consequently, each theological sect defined faith and disbelief and declared those who did not conform to their definition of faith as infidels. In the early period of Islam, due to internal conflicts, takfir became a tool frequently used by each sect within the framework of their own views. Takfir undermined the unity and solidarity of Muslims and led to several problems. Declaring a Muslim an infidel, which means takfir, fuels violent religious interpretations and is thus a significant concept. Takfir appears in two forms: faith-based takfir and action-based takfir. Faith-based takfir is conducted on the basis of fundamental beliefs, while action-based takfir is directed towards behavior.