Sekülerleşme bağlamında ailenin dönüşümü: Kuşaklar arası bir araştırma
Transformation of the family in the context of secularization: An intergenerational research
- Tez No: 896426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALİP DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tarihi insanlık tarihi kadar eski olan aile, bireylerin inanç, gelenek ve kültürlerinin gelecek kuşaklara aktarıldığı ve bireyin sosyalleştiği en önemli toplumsal kurumdur. Günümüzde yaşanan teknolojik gelişme ve değişmeler aile kurumunu her ne kadar sorgulanır bir konuma getirmiş olsa da aile toplum açısından önemini hala korumaktadır. Zira aile eskiden olduğu gibi günümüzde de bireyi hayata hazırlayan, sosyalleştiren ve belli bir yaşa kadar koruyup kollayan, onu ileride karşılaşabileceği durumlara karşı hazırlayan toplumsal bir kurumdur. Aile, geleneğin ve dini inancın bireye aktarıldığı ilk kurumdur. Günümüzde sekülerleşme süreci ile aile içerisinde yaşanan çözülme, ailenin birey üzerindeki etkisini azaltarak bireyin farklı unsurların etkisi altında kalmasını tetiklemektedir. Bu bağlamda ailenin önemi günümüzde toplumdan topluma farklılık göstermekte, her toplumda aynı şekilde önemini koruyamamaktadır. Bu çalışmada gelenek ve dinin gelecek kuşaklara aktarımında ailenin rolü, sekülerleşme bağlamında nitel araştırma yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmada fenomenolojik desen kullanılmış olup yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışmada sekülerleşmenin etkisini bariz bir şekilde gösterdiği; aile, gelenek ve dinin sekülerleşmenin kıskacında oluğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Family, whose history is as old as human history, is the most important social institution in which the beliefs, traditions and cultures of individuals are transferred to future generations and the individual socializes. Although today's technological developments and changes have brought the family institution to a questionable position, the family still maintains its importance for society. Because today, as in the past, the family is a social institution that prepares the individual for life, socializes him, protects him until a certain age, and prepares him for the situations he may encounter in the future. Family is the first institution where tradition and religious belief are transferred to the individual. Today, the disintegration within the family due to the process of secularization reduces the influence of the family on the individual and triggers the individual to be under the influence of different elements. In this context, the importance of family varies from society to society today, and it cannot maintain its importance in the same way in every society. In this study, the role of the family in the transmission of tradition and religion to future generations was examined using the qualitative research method in the context of secularization. A phenomenological design was used in the research and semi-structured in-depth interviews were conducted. In the study, it was seen that the effect of secularization was clearly demonstrated, and that family, tradition and religion were caught in the grip of secularization.