Türkiye'de lise İngilizce ders kitaplarındaki görsellerin toplumsal sınıf betimleri üzerinden çözümlemesi
Analysis of social class depictions in high school English textbooks in in Türkiye
  1. Tez No: 896425
  2. Yazar: MERVE ALPAYDIN ÜRETEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 2023-2024 eğitim-öğretim yılında lise düzeyinde okutulan İngilizce ders kitaplarındaki görsellerde toplumsal sınıf betimlemelerinin nasıl temsil edildiğini analiz etmektir. Araştırma, betimsel nitelikte olup, veriler dokümantasyon yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma, 9., 10., 11. ve 12. sınıf İngilizce ders kitaplarında yer alan görsellerin alt, orta ve üst sınıf temsillerini inceleyerek toplumsal eşitsizliklerin ve sınıf farklarının nasıl yansıtıldığını ortaya koymaktadır. Çalışmanın ana bulguları, İngilizce ders kitaplarındaki görsellerin büyük ölçüde orta sınıf tarafından temsil edildiğini, alt ve üst sınıf temsillerinin oldukça sınırlı olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca toplumsal sınıfların hangi eylemleri yaparken gösterildiklerine ilişkin bulgularda sınıfsal farklılıkların gerçekleştirilen eylemlere göre değişkenlik taşıdığı ortaya konmuştur. Görsellerde yer alan toplumsal eşitsizlikler ve dengesizlikler, niteliksel olarak belirlenmiş ve bu görsellerin toplumsal sınıf farklılıklarını nasıl yeniden ürettiği tartışılmıştır. Ders kitaplarının içerik ve görsellerinin, eğitim politikalarının bir yansıması olarak kabul edilmesi mümkün görülüp eğitim politikaları ile ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak, ders kitaplarının örtük müfredat yoluyla sosyal sınıfların yeniden üretiminde önemli bir rol oynadığı, eğitim sisteminin ise toplumsal eşitlik arayışında önemli soruları gündeme getirdiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze how social class representations are depicted in the visuals of English textbooks used at the high school level in Turkey during the 2023-2024 academic year. The research is descriptive in nature, and the data was collected through the documentation method. The study examines the representations of lower, middle, and upper classes in the visuals of 9th, 10th, 11th, and 12th-grade English textbooks, revealing how social inequalities and class differences are reflected. The main findings indicate that the visuals in English textbooks are predominantly representative of the middle class, while representations of the lower and upper classes are significantly limited. Furthermore, findings related to the activities associated with different social classes suggest that class distinctions vary depending on the actions depicted. Social inequalities and imbalances present in the visuals were qualitatively identified, and how these visuals contribute to the reproduction of social class differences was discussed. The content and visuals of the textbooks are considered as reflections of educational policies, and a connection between these textbooks and such policies was established. In conclusion, it is emphasized that textbooks play a significant role in the reproduction of social classes through the hidden curriculum, raising important questions about the role of the education system in the pursuit of social equality.