Explicit construction of decomposable jacobians
Ayrıştırılabilir jakobiyenlerin açık yapıları
- Tez No: 896443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD MOHAMMAD SADEK MOHAMMAD MASWADAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde 0 karakteristikli cisimler üzerinde ayrıştırılabilir hipereliptik Jakobiyen varyetelerin açık yapılarını veriyoruz. Bahsedilen Jakobiyen varyeteleri tamamen basit iki varyetenin çarpımına, bir hipereliptik Jakobiyenin karesi ve üçü aynı boyutta olan dört hipereliptik Jakobiyenlerin çarpımına izojeni olan Jakobiyenleri içermektedir. Bunun bir uygulaması olarak, sonsuz sayıdaki kuadratik twistlerinin en az iki Weierstrass olmayan rasyonel noktaya sahip hipereliptik eğri ailelerini ve hipereliptik eğri ailelerinin sonsuz sayıdaki kuadratik twistlerinin en az iki Weierstrass olmayan rasyonel noktaya sahip eğri ailelerini ve sonsuz sayıdaki tam kare olmayan d ile kuadratik twistlerinin en az bir Weierstrass olmayan rasyonel noktaya sahip dörtlü hipereliptik eğri ailelerini üretiyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis we give explicit constructions of decomposable hyperelliptic Jacobian varieties over fields of characteristic 0. These include Jacobians that are isogenous to a product of two absolutely simple varieties, a square of a hyperelliptic Jacobian, and a product of four hyperelliptic Jacobians three of which are of the same dimension. As an application, we produce families of hyperelliptic curves with infinitely many quadratic twists having at least two rational non-Weierstrass points; and families of quadruples of hyperelliptic curves together with infinitely many square-free d such that the quadratic twists of each of the curves by d possess at least one rational non-Weierstrass point.