Factors affecting consumer resistance to innovation in electric car industry in Türkiye
Türkiye'de elektrikli otomobil sektöründe tüketicinin inovasiyona direncini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 896466
  2. Yazar: SAYED MUDASSİR SAYEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT UNANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma, Türk tüketicilerinin elektrikli otomobilleri (EV'ler) benimseme konusundaki isteksizliğine yol açan birçok unsuru inceliyor. Hem niteliksel verileri hem de niceliksel araştırmaları içeren karma yöntem yaklaşımını kullanan araştırma, psikolojik ve altyapıdan teknik ve ekonomik engellere kadar çeşitli engelleri ortaya koyuyor. Türkiye'nin farklı yerlerindeki geniş bir potansiyel otomobil alıcı grubundan bilgi edinildi. Sonuçlar, artan çevre bilincine ve hükümet teşviklerine rağmen ciddi bir muhalefetin hala mevcut olduğunu gösteriyor. EV'lerin yüksek başlangıç maliyeti, onları şarj etmek için uygun bir altyapının bulunmaması, pil ömrü ve bakımıyla ilgili endişeler ve geleneksel içten yanmalı motorlu arabaların tercih edilmesi temel engellerden bazılarıdır. Bu çalışmanın amacı üreticilere, politikacılara ve diğer ilgili taraflara ileriye dönük plan yapabilmeleri ve Türkiye'de elektrikli araçların benimsenmesini başarılı bir şekilde teşvik edebilmeleri için pratik tavsiyeler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The study looks at the many aspects that lead to Turkish consumers' reluctance to embrace electric cars (EVs). Using a mixed-method approach that includes both qualitative data and quantitative surveys, the research reveals a range of hurdles, from psychological and infrastructural to technical and economic. Information was acquired from a broad group of prospective automobile purchasers in different parts of Turkey. The results show that substantial opposition still exists in spite of rising environmental consciousness and government incentives. The high initial cost of EVs, the lack of a suitable infrastructure for charging them, worries about battery life and maintenance, and a predilection for traditional internal combustion engine cars are some of the key barriers. The purpose of this study is to offer practical advice to manufacturers, politicians, and other interested parties so they may plan ahead and successfully promote the adoption of electric vehicles in Turkey.