Sürdürülebilir kalkınmanın kültürel boyutu: İzmir Kültür Sanat Fabrikası örneği
The cultural dimension of sustainable development: The case of Izmir Culture and Art Factory
- Tez No: 896468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DİDİNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kamu maliyesi, devletin gelir toplama, harcama yapma ve maliye politikalarını yönetme süreçlerini inceleyen bir bilimdir. Mali sosyoloji ise bu mali süreçlerin toplumsal yapı, normlar ve sosyal ilişkiler üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. İlgili kapsamda değerlendirilen yeniden işlevlendirme çalışmaları toplumların kültürel değerlerini koruyarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlarken; çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliği de desteklemektedir. Bu çerçevede çalışmanın amacı, tarihi ve kültürel değeri olan yapıların orijinal işlevinden farklı bir amaçla kullanıma sunulmasının toplumsal yararı ve ekonomiye katkılarını incelemektir. Yapılan değerlendirmede İzmir Kültür Sanat Fabrikasında gerçekleştirilen çalışmaların, devletin mali kaynaklarının kültürel ve toplumsal fayda yaratmak için nasıl etkin bir şekilde kullanıldığını göstermektedir. Bu tür bir dönüşümün kültürel mirasın korunması ve toplumun farklı kesimleri arasındaki sosyal bağları güçlendirdiği tespit edilmiştir. İzmir'in endüstriyel geçmişini koruyan yapı, kültürel bir değere dönüşerek gelecek nesillere aktarımının sağlandığı görülmüştür. Devlet eliyle gerçekleştirilen yeniden işlevlendirme projelerinin toplumsal fayda sağlarken ciddi bir maddi kazanç sağlamadığı tespit edilmiştir. Uygulanacak bu tür projelerde devletin mali yükünü hafifletmek ve projelere ilginin artmasını sağlamak için yapılara mali gelişim sağlamaya imkân tanıyacak fonksiyonlar kazandırmakla birlikte, projelerin vergi istisnalarıyla desteklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public finance is a science that analyses the processes by which the state collects revenues, makes expenditures and manages fiscal policies. Fiscal sociology, on the other hand, investigates the effects of these fiscal processes on social structure, norms and social relations. While re-functionalisation studies, which are evaluated within the relevant scope, preserve the cultural values of societies and transfer them to future generations; they also support environmental and economic sustainability. In this context, the aim of the study is to examine the social benefit and economic contribution of the use of buildings with historical and cultural value for a different purpose than their original function. The evaluation shows how the works carried out in Izmir Culture and Art Factory show how the financial resources of the state are effectively used to create cultural and social benefits. This kind of transformation has been found to protect cultural heritage and strengthen social ties between different segments of society. The building, which preserves Izmir's industrial past, has been transformed into a cultural asset and transferred to future generations. It has been determined that the re-functioning projects carried out by the state do not provide a serious financial gain while providing social benefit. In order to alleviate the financial burden of the state in such projects to be implemented and to increase the interest in the projects, it is recommended that the projects be supported with tax exemptions, as well as giving the buildings functions that will enable financial development.