COVID-19 pandemisi sonrasında devlet ve ekonomi: Türkiye örneği
State and economy after the COVID-19 pandemic: The case of Türkiye
  1. Tez No: 896499
  2. Yazar: AYŞEGÜL ALÇELİK MORADAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin temel amacı, devletin ekonomideki yerini Covid-19 Pandemisi süreci çerçevesinde incelemektir. Bu doğrultuda devlet ve ekonomi ilişkisi; kriz, müdahale, kalkınma kavramlarıyla birlikte açıklanmıştır. Devlet-piyasa arasındaki ilişkinin temel belirleyicilerinin neler olduğu incelenmiş, iktisadi düşüncede devletin yeri ve önemine değinilmiştir. Covid-19, 21. yüzyılda gerçekleşen diğer salgınlardan iki açıdan farklılık göstermektedir. Bunlardan ilki salgının çok daha geniş bir coğrafi alana yayılmasıdır. Salgın çok kısa sürede tüm dünyada etkisini göstermeye başlamış ve bu nedenle gündelik yaşam ciddi oranda kısıtlanmıştır. İkincisi ise ekonominin küreselleşmesinden ve tedarik zincirleriyle ülkelerin birbiriyle bağlantılı ticari ilişkiler içinde olmasından kaynaklı salgının ekonomik etkisinin de küresel düzeyde olmasıdır. Çalışmada, Covid-19'un diğer pandemilerden farkı ortaya koyulmuş ve pandeminin ekonomik etkileri ve pandemiyle mücadele kapsamında alınan mali tedbirler değerlendirilmiştir. Bu kapsamda pandemi sürecinde dünya ve Türkiye ekonomisinde meydana gelen değişimler ve salgınla mücadele kapsamında Fransa, İspanya, Çin, Amerika, İtalya, Almanya ve Türkiye'de alınan mali tedbirler değerlendirilmektedir. Pandemi sonrasında diğer ülkeler gibi Türkiye'nin de krizin etkilerini azaltmak adına genişletici maliye politikası uygulamalarına başvurduğu görülmüştür. Türkiye'yi ve tüm dünyayı etkisi altına alan bu salgın, hem sosyoekonomik sonuçlar doğurmuş hem de ülkelerin birçok yönden ders çıkarmasına yardımcı olmuştur. Buradan çıkarılan ders ise devletin ekonomik yaşamın ve süreçlerin ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeğidir. Piyasanın kendi başına tüm sorunları çözemeyeceği görülmüştür. O nedenle devletin ekonomideki rolü üretici, düzenleyici, girişimci bağlamda yeniden düşünülmelidir. İlerleyen süreçte bu konudaki akademik çalışmaların artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the place of the state in the economy within the framework of the Covid-19 Pandemic. In this direction, the relationship between the state and the economy is explained together with the concepts of crisis, intervention and development. The main determinants of the relationship between the state and the market have been analyzed, and the place and importance of the state in economic thought have been mentioned. Covid-19 differs from other pandemics in the 21st century in two ways. The first of these is that the pandemic has spread over a much wider geographical area. The pandemic started to have an impact all over the world in a very short time and therefore daily life was severely restricted. The second is that the economic impact of the pandemic is also global due to the globalization of the economy and the interconnected commercial relations between countries through supply chains. In this study, the difference of Covid-19 from other pandemics is revealed and the economic effects of the pandemic and the fiscal measures taken to combat the pandemic are evaluated. In this context, the changes in the world and Turkish economies during the pandemic and the fiscal measures taken in France, Spain, China, the United States, Italy, Germany and Türkiye in the fight against the pandemic are evaluated. In the aftermath of the pandemic, Türkiye, like other countries, resorted to expansionary fiscal policies to mitigate the effects of the crisis. This pandemic, which affected Türkiye and the whole world, had both socioeconomic consequences and helped countries learn lessons in many ways. The lesson is that the state is an integral part of economic life and processes. It has been seen that the market cannot solve all problems on its own. Therefore, the role of the state in the economy should be rethought in a productive, regulatory and entrepreneurial context. It is thought that academic studies on this subject will increase in the future.