Age specific experiences in middle old adulthood: Ageism, aging and coping
Orta yaşlılık döneminde yaşa özgü deneyimler: Yaş ayrımcılığı, yaşlanma ve başa çıkma
- Tez No: 896508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Education and Training, Psychology, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Bu çalışma, orta yaşlılıkta küçük, orta ve büyük ölçeklerde deneyimlenen yaşlanma ve yaş ayrımcılığının çok boyutlu doğası hakkında farkındalık artırmayı amaçlamıştır. Yaşlanma ve yaş ayrımcılığının kavramsallaştırmasına, olumlu yanlarına, zorluklarına ve başa çıkma biçimlerine yönelmiştir. Yaşları 75 ile 82 arasında değişen ve kendi konutlarında yaşayan 13 katılımcıyla bireysel ve yüz yüze olarak görüşülmüştür. İzdem çözümlemesi kullanılmış ve bulgular katılımcı ve kilit kişilerle yapılan görüşmelerle doğrulanmıştır. Katılımcılar, yaşlanma ve yaşlı olmayı net bir şekilde ayrıştırmış ve yaşlı olmayı yaşamdan kopma, bilişsel gerileme ve başkalarına bağımlı olmakla ilintilendirmiştir. Yaşlanmanın kimi göstergelerini deneyimlemelerine karşın katılımcılar kendilerini yaşlı görmemişlerdir. Yaş ayrımcılığının iyi yanlarını saygı olarak kabullenmişlerdir. Yaş ayrımının saldırgan yanlarını kendileri değil, başkaları üzerindeki gözlemlerine dayandırmış ve saygısızlık olarak değerlendirmişlerdir. Güçlü sosyal desteğe sahip olmalarına karşın, katılımcılar kendilerine yönelik ayrımcılıktan arınık değillerdir. Daralmakta olan çevreleri ve toplumsal yalıtlanma hakkında kaygılıdırlar. Sosyal uğraşlar ve torunlar değerli başa çıkma araçları olarak görünmüştür. Yalnızca kişisel ve ilişkisel sorunlar değil, toplum ve genç kuşaklar için olan kaygılar da dile getirilmiştir. Sağlık ve bakım hizmetlerinde, toplumsal katılımda ve parasal sorunlarda destek gereği olduğunu belirtmişlerdir. Kuşaklar arası ağlar ve akran dayanışması kurulması önerdikleri iyileştirici düzenlemeler arasındadır. Bulguların çıkarımları psikolojik danışmanlık uygulamaları ve sosyal politikalar açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to raise awareness about the multifaceted nature of aging and ageism in middle-old adulthood as experienced at the micro-, meso-, and macro-levels. It addressed the conceptualization, affirmative aspects, challenges, and coping mechanisms related to aging and ageism. Participants were 13 community-dwelling adults aged between 75 and 82 who were interviewed individually and face-to-face. Thematic analysis was utilized and the findings were verified through participant check and key informant interviews. Participants clearly differentiated between aging and being old associating being old with detachment from life, cognitive decline, and dependence on others. Although they experienced several indicators of aging, participants did not perceive themselves old. They acknowledged the benevolent aspects of ageism as respectful. Their reports of hostile ageism were based on observations of others rather than themselves and viewed as disrespectful. Despite their having strong social support, participants were not free from self-directed ageism. They were concerned about their narrowing social circles and social isolation. Social engagements and grandchildren appeared to be valuable coping means. Participants did not only report personal and relational issues, but also their concerns about society and younger generations. They pointed out needs for support in health and care services, community participation, and financial problems. Building intergenerational networks and peer solidarity were among their proposed interventions. Implications of these findings for counseling practice and social policies were discussed.