Türkiye'de yaşayan Suriyeli göçmenlerde travma sonrası stres belirtileri ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide öz şefkat ve öz yeterliliğin düzenleyici rolü
The moderating roles of self-compassion and self-efficacy in the relationship between posttraumatic stress symptoms and posttraumatic growth in Syrian migrants living in Turkiye
  1. Tez No: 896512
  2. Yazar: BİRGÜL SÜMEYYE MEYLANİ TOPALCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Suriye'de on yılı aşkın süredir devam eden karışıklık sonucu ülkelerinden göç etmek zorunda kalmış ve Türkiye'de yaşayan Suriyeli göçmenlerin travma sonrası stres belirtileri ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide öz şefkat ve öz yeterliliğin düzenleyici rolünü belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışmanın etik onayı İstanbul Bilgi Üniversitesi Araştırma Etik Kurulu tarafından verilmiştir. Çalışmada kar topu yöntemi ve öz bildirim yöntemi ile Travma Sonrası Büyüme Envanteri (PTGI-A), Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (PCL-5/A), Öz Şefkat Envanteri (SCS-A), Genel Öz-Yeterlik Ölçeği (GSESA) ve sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır. Çalışmaya, Türkiye'de yaşayan yaşları 18 ile 60 aralığındaki 237 Suriyeli göçmen dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the moderating role of self-compassion and self-efficacy in the relationship between posttraumatic stress symptoms and posttraumatic growth in Syrian immigrants living in Turkey in the last 10 years since the beginning of the Syrian war. Ethical approval for this study was granted by the Istanbul Bilgi University Research Ethics Committee. Posttraumatic Growth Inventory (PTGI-A), Posttraumatic Stress Disorder Checklist (PCL-5/A), Self-Compassion Inventory (SCS-A), General Self-Efficacy Scale (GSES-A) and sociodemographic information form were used with snowball method and self-report method. A total of 237 Syrian immigrants between the ages of 18 and 60 living in Turkey were included in the study.