Geleneksel Türk şerbetlerinin tarihsel süreçteki gelişimi ve alternatif kullanımları
The historical development and alternative uses of traditional Turkish sherbets
- Tez No: 896519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan şerbetin, Osmanlı Devleti'nden günümüze kalan bir kültürel miras olduğu bilinse de, geçmişi daha eski dönemlere dayanmaktadır. Özellikle tıp alanında önemli yer edinen, ana malzemesi tatlandırıcı (bal, pekmez ve şeker) ve sudan oluşan şerbetin, değişen ortam ve şartlarla birlikte baharatlar ve meyvelerle çeşitlendirildiği bilinmektedir. Her ne kadar Türk kültüründe önemli bir yere sahip olsa da, günümüzde uluslararası boyutta kendine hak ettiği alanı bulamamıştır. Özellikle dünyada yaygın olan fermente içecek kültürünün giderek artması ve şeker tüketiminin, günümüzde bazı sağlık problemlerinin önüne geçmek maksadıyla, azaltılması, var olan şerbet kültürünün yerel mutfağımızda kullanımının azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, Türk şerbet kültürünün yaşatılması, muhafaza kolaylığı sağlayarak şerbetin uluslararası erişiminin sağlanması ve gastronomi alanında kendine daha fazla yer edinmesi amacıyla, alternatif kullanım alanlarının geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, geleneksel bir Türk şerbeti olan sirkencübin şerbeti, iki farklı kurutma metodu (püskürtmeli kurutma ve dondurarak kurutma) ile kurutularak toz ürün hâline getirilmiş olup, elde edilen toz ürünler fiziksel ve kimyasal analizlerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although it is known that sherbet, which holds a significant place in Turkish culture, is a cultural heritage passed down from the Ottoman Empire to the present day, its origins date back to earlier periods. Sherbet, primarily composed of sweeteners (honey, molasses, and sugar) and water, held a prominent position, particularly in the field of medicine, and it is known that with changing conditions, it was diversified with spices and fruits. Despite its importance in Turkish culture, it has not yet gained the international recognition it deserves. The increasing popularity of fermented beverages worldwide and the reduction in sugar consumption to prevent certain health issues have led to the decline in the use of sherbet in our local cuisine. Therefore, in order to preserve and promote Turkish sherbet culture, and to facilitate international access and expand its presence in the field of gastronomy, it is necessary to develop alternative usage areas. In this study, a traditional Turkish sherbet called sirkencubin was dried using two different drying methods (spray drying and freeze-drying) to obtain a powdered product, and the resulting powders were analyzed through physical and chemical tests.