Sanal sergilerin eğitsel rolüne yönelik tutum ölçeği geliştirme çalışması
Attitude scale development study towards the educational role of virtual exhibitions
  1. Tez No: 896521
  2. Yazar: YELİZ AKKAYA OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma ile resim-iş eğitimi bölümünde öğrenim gören öğretmen adaylarının, sanal sergilerin eğitsel rolüne yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirilmesi amaçlanmıştır. Nicel bir çalışma olan bu ölçek tarama modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında resim-iş eğitimi bölümü 1., 2., 3. ve 4. sınıflarda eğitimlerine devam etmekte olan 330 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışmada elde edilen veriler istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçeğin geçerlilik ve güvenilirliğini test etmek amacı ile Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda 23 maddelik 4 faktörlü“Sanal Sergilerin Eğitsel Rolüne Yönelik Tutum Ölçeği”elde edilmiştir. Bu faktörler; sanal sergilerin eğitsel rolü, sanal sergi ve fiziki sergi, sanal sergilere erişim ve sanal sergi deneyimi olarak isimlendirilmiştir. Dört faktörden oluşan ölçeğin toplam varyans değerleri toplam ölçeğin %49,022' sini açıklayan bir yapıdadır. Faktör analizi sonucunda KMO değeri 0,919, Ki- kare değeri=2749, 765, serbestlik değeri(df)=325, ve anlamlılık değeri=(Sig) ,000 olarak bulunmuştur. İç tutarlılık katsayısı Cronbach Alpha katsayısı 0,896' dır. Bu bulgular doğrultusunda, sanal sergilerin eğitsel rolüne yönelik geliştirilen bu ölçeğin uygun geçerlik ve güvenirliğe sahip olduğu ve kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this research, a valid and reliable scale was developed to determine the attitudes of teacher candidates studying in the art education department towards the educational role of virtual exhibitions. This scale, which is a quantitative study, was designed according to the screening model. The sample of the research was 330 teachers who continue their education in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades of the Department of Art Education in the 2022-2023 academic year. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS-22 program. Exploratory and confirmatory factor analysis was conducted to test the validity and reliability of the scale. After factor analysis, the 23-item, 4-factor“Attitude Scale Towards the Educational Role of Virtual Exhibitions”was obtained. These factors; The educational role of virtual exhibitions is named as virtual exhibition and physical exhibition, access to virtual exhibitions and virtual exhibition experience. The total variance values of the scale, which consists of four factors, have a structure that explains 49.022% of the total scale. As a result of factor analysis, KMO value was found to be 0.919, Chi-square value = 2749, 765, freedom value (df) = 325, and significance value = (Sig) .000. The internal consistency coefficient, Cronbach Alpha coefficient, is 0.896. In line with these findings, it was concluded that this scale developed for the educational role of virtual exhibitions has appropriate validity and reliability and can be used.