İdari yargılama hukukunda iptal davaları bakımından mahkemeye erişim hakkı
Right to access to the court in terms of annulment cases in administrative procedural law
- Tez No: 896534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYHAN TEKİNSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, mahkemeye erişim hakkının adil yargılanma hakkının bir parçası olduğunu ve maddi adaletin temel bir unsuru olduğunu vurgulamaktadır. Adalet kavramının karmaşıklığına dikkat çekilerek, adaletin soyut bir kavram olduğu ancak mahkemeye erişim hakkı gibi unsurların bu soyut kavramı somutlaştırdığı ifade edilmektedir. Adaletin antik dönemden günümüze farklı tanımlara sahip olduğu belirtilerek, hukuk felsefesi açısından adalet kavramının karmaşıklığı ele alınmaktadır. Mahkemeye erişim hakkının adil yargılanma hakkının bir unsuru olarak ele alınmasını ve idari yargılama hukukundaki iptal davaları bağlamında incelenmesini amacındaki çalışmada, belirli sınırlamalar altında, idari yargılama hukukunda mahkemeye erişim hakkının güvenceleri ve sınırlandırma rejimi üzerinde durulduğu ifade edilmektedir. Mahkemeye erişim hakkının tarafsız ve bağımsız yargı mercileri önünde hakkaniyete uygun bir yargılama için temel bir insan hakkı olduğu vurgulanarak, adil yargılamanın başlaması için bu hakkın güvence altına alınmasının önemine değinilmektedir. Bu şekilde çalışmada özetle, adil yargılanma hakkı ile mahkemeye erişim hakkının tanımı, kaynağı ve kapsamı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, it emphasizes that the right to access to a tribunal (court) is a part of the right to fair trial and a fundamental element of substantive justice. Drawing attention to the complexity of the concept of justice, the text asserts that while justice is an abstract concept, elements like the right to access the court make this abstract concept tangible. Highlighting the different definitions of justice from ancient times to the present, the thesis addresses the complexity of the concept of justice from the perspective of legal philosophy. The study aims to consider the right to access to a tribunal as a component of the right to a fair trial and examines it within the context of annulment cases in administrative law, operating under specific limitations. It is mentioned that the guarantees and restriction regime of the right to access to a tribunal in administrative justice are discussed within these limitations. Emphasizing that the right to access to a tribunal is a fundamental human right for a fair trial before impartial and independent judicial authorities, the importance of securing this right for the initiation of a fair trial is underscored. In summary, the thesis explores the definition, sources, and scope of the right to a fair trial and the right to access to a tribunal.