Acil serviste st elevasyonlu ve non-ST elevasyonlu miyokard enfarktüsü tanısı alan hastalarda onkostatin-M (OSM) düzeylerinin araştırılması
Investigation of oncostatin-M (OSM) levels in patients diagnosed with st-elevation and non-st elevation myocardial infarction in the emergency department
  1. Tez No: 896536
  2. Yazar: ŞAFAK SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Koroner arter hastalığı mortalite ve morbiditenin önde gelen hastalıklarındandır. Koroner arter hastalığının dünyadaki tüm ölümlerin %32'sinden sorumlu olması, hızlı tanı ve müdahale ile morbidite ve mortalitenin önlenebilir olması son derece önemlidir. Akut koroner sendrom koroner arter hastalıklarından biridir. Akut koroner sendrom acil servislere en sık göğüs ağrısı ile başvurmakta olup EKG ile STEMI tanısı konulanlara hızlıca müdahale edilirken Non-STEMI olan hastalar takiplerinde kardiyak spesifik enzim olan troponin ile saatler içinde tanı alabilmektedir. Troponin biyomarkerının böbrek yetmezliği gibi birçok hastalıktan etkilenmesi ve akut koroner sendromun başlangıcından saatler sonra kanda tespit edilmesi sebebiyle Non-STEMI hastaları tanı almada gecikmekte, nadiren de tanı atlanabilmektedir. Literatürdeki çalışmalarda iskemik durumlarda artış gösterdiği tespit edilen ve aterosklerotik plaklarda bulunduğu keşfedilen Oncostatin M biyomarkerının; Akut koroner sendrom hastalarında tanısal değerliliğini incelemek, Non-STEMI hastalarında daha erken ve doğru tanıdaki değerliliğini araştırmak istedik. Çalışmamız 3. Basamak bir üniversite hastanesinin acil servisinde prospektif ve tek merkezli olarak gerçekleştirildi. Çalışmamıza, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan STEMI tanısı koyulan 22 hasta, Non-STEMI tanısı koyulan 22 hasta ve AKS kliniği olmayan 22 hasta kontrol grubu olarak dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is one of the leading diseases of mortality and morbidity. Since coronary artery disease is responsible for 32% of all deaths in the world, it is crucial to prevent morbidity and mortality with rapid diagnosis and intervention. Acute coronary syndrome is one of the coronary artery diseases. Acute coronary syndrome most often presents to emergency services with chest pain, and while those diagnosed with STEMI via ECG are treated quickly, patients with Non-STEMI can be diagnosed within hours with troponin, a cardiac-specific enzyme, during follow-up. Since the troponin biomarker is affected by many diseases such as kidney failure and is detected in the blood only hours after the onset of acute coronary syndrome, diagnosis of Non-STEMI patients may be delayed and rarely, the diagnosis can be missed. Oncostatin M biomarker, which has been found in literature to increase in ischemic conditions and found in atherosclerotic plaques. We wanted to examine its diagnostic value in Acute coronary syndrome patients and investigate its value in diagnosing non-STEMI patients more accurately and early. Our study was conducted prospectively and single-centerly in the emergency department of a tertiary university hospital. In our study, 22 patients diagnosed with STEMI, 22 patients diagnosed with Non-STEMI, and 22 patients without Acute coronary syndrome symptoms who met the inclusion criteria were included as the control group.