The relationship between organizational innovation capability and organizational effectiveness: The mediating role of innovation culture
Örgütsel inovasyon yeteneği ve örgütsel etkinlik arasındaki ilişki: Inovasyon kültürünün aracılık rolü
  1. Tez No: 896539
  2. Yazar: ELAY MESGARI RASTEHKOUCHEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma, bir kuruluşun inovasyon kültürünü analiz ederek inovasyon potansiyeli ile etkinlik arasındaki ilişkinin varlığını, yönünü ve kapsamını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu özgün araştırma, hem yerel hem de uluslararası bağlamlarda kuruluşların etkinlik ve yenilikçiliğini incelemiştir. Çalışma kapsamında anket yöntemi kullanılarak veri toplanmıştır. Bu çalışmanın örneklemi, Türkiye ve İran'ın farklı otellerinden turizm sektöründen 103 çalışandan oluşmaktadır. Verileri analiz etmek için SSPS yazılımı kullanılmıştır. Anket verilerini analiz etmek için basit ve çoklu doğrusal regresyon, ANOVA, tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi, bağımsız örneklem t-testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Demografik farklılıklar çeşitli kategorilerde gözlemlenmiştir. Bu araştırma, inovasyon kültürünün örgütsel performans ve inovasyon üzerindeki etkisini incelemektedir. Regresyon analizi, p-değerinin de gösterdiği gibi, İEK ile İE arasında istatistiksel bir korelasyon olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar, performansı artırmak ve hızla gelişen iş ortamında başarılı olmak için kuruluşların yenilikçi bir kültür geliştirmeleri gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The research aims to ascertain the presence, orientation, and extent of the association between innovation potential and efficacy by analyzing an organization's innovation culture. This distinctive investigation investigated the efficacy and innovation of organizations in both domestic and international contexts. In the scope of the study, data was collected by using survey method. The sample of this study consists of 103 employees from the turism sectors from the different hotels of Turkey and Iran. In order to analyze the data SSPS software used. Simple and multiple linear regression, ANOVA, descriptive statistics, factor analysis, independent samples t-test, and Pearson correlation analysis were employed to analyze the questionnaire data. Demographic disparities were observed in a variety of categories. This investigation examines the impact of innovation culture on organizational performance and innovation. The regression analysis revealed a statistical correlation between OIC and OE, as evidenced by the p-value. The results indicate that in order to enhance performance and thrive in a rapidly evolving business environment, organizations must cultivate an innovative culture.