Identity and international linkage in post-Soviet regime trajectories: Ukraine and Belarus in comparative perspective
Sovyet sonrası rejim yörüngelerinde kimlik ve uluslararası bağlantılar: Ukrayna ve Belarus karşılaştırmalı bir bakış
  1. Tez No: 896538
  2. Yazar: ENES SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sovyetler Birliği'nin 1991'de dağılmasından sonra Ukrayna ve Belarus'un izledikleri yol önemli ölçüde farklılaşmıştır. Bu araştırma kimlik, uluslararası bağlantılar ve haliyle yerel faktörlerin etkisi arasındaki etkileşime özel bir vurgu yaparak bu farklı yolların altında yatan unsurları incelemektedir. Ukrayna'yı doğudan batıya bölen Batı yanlısı ve Rusya yanlısı ayrımı, dış etkiler için bir savaş alanı yaratmaktadır. Bu içsel uyumsuzluk demokrasinin ve otokrasinin pekişmesini engellemektedir. Buna karşın, Belarusluların kimliğindeki Sovyet etkisindeki homojenlik, onu Rus etkisine karşı savunmasız hale getirmiş ve bu da Başkan Lukaşenko'nun otoriter rejimini güçlendirmiştir. Hakeza yerel aktörlerin aldığı rolün ehemmiyeti de es geçilemez. Ukrayna'da tercih ettikleri siyasi rotaya destek toplamak için dış aktörler ile çıkar birliği yapmaktan geri durmamışlardır. Belarus'ta ise Rusya ile çıkar birliğinde olanlar da Lukashenko liderliğindeki rejime kamuoyu desteği toplamak için ortak kimliği bir araç olarak kullanmaktadır. Bu çalışma Sovyet sonrası siyasi gelişimin, iç ve dış faktörlerin yanı sıra kamuoyu desteği için yarışan yerel aktörlerin çabalarının bir kombinasyonundan nasıl etkilendiğini, bu farklılaşan vakaları inceleyerek aydınlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the dissolution of the Soviet Union in 1991, Ukraine and Belarus's trajectories diverged considerably. This research examines the determinants underlying these divergent paths, with a specific emphasis on the interaction among identity, international linkage, and consequently the influence of domestic factors. The pro-Western and pro-Russian schism that divides Ukraine from east to west generates a battleground for external influence. This dissonance within oneself impedes the consolidation of democracy and autocracy. In contrast, the Soviet-influenced homogeneity of Belarusians' identity renders it vulnerable to Russian influence, which has strengthened the authoritarian regime of President Lukashenko. Significantly, domestic actors assume a pivotal role. They utilize external connections to galvanize support for their preferred political course in Ukraine. Those in Belarus who are in alliance with Russia exploit the common identity as a means to amass public support for the regime led by Lukashenko. This study illuminates how post-Soviet political development is influenced by a combination of internal and external factors, as well as the endeavors of domestic actors vying for public support, through an examination of these contrasting cases.