Kedi ve köpeklerin distal radius ve ulna kırıklarında hibrit eksternal fiksatör uygulamalarının klinik ve radyografik değerlendirilmesi
Clinical and radiographic evaluation of hybrid external fixator applications in distal radius and ulna fractures of cats and dogs
- Tez No: 896543
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK YARDIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Biyolojik osteosentez, kemiğin daha hızlı iyileşmesini sağlamak için mekanik stabilite ile biyolojik koruma arasındaki dengeyi vurgulayan bir kırık sağaltım yaklaşımıdır. Bu yöntem; kemik ve yumuşak dokuya en az zarar vererek minimal invaziv tekniklerle stabilizasyonu sağlayıp, vaskülarizasyonu ve yumuşak dokuları koruyarak iyileşme sürecini hızlandırmaktır. Kapalı yöntem kullanılarak uygulanan eksternal fiksasyon en güçlü biyolojik osteosentez yöntemidir. Bu çalışmada, biyolojik osteosentez prensiplerine uygun olarak hibrit eksternal fiksasyon sistemi kullanılarak, travma şikayeti ile getirilen 30 kedi ve 20 köpeğin distal antebrachium kırıklarının sağaltım sonuçları değerlendirilmiştir. Materyali oluşturan 2 kedinin ve 1 köpeğin bilateral distal antebrachium kırığı olduğu için toplam 53 olgu çalışmaya dahil edildi. Operasyonlar açık, sınırlı açık ve kapalı yöntemler kullanılarak yapıldı. Tüm hastaların operasyondan hemen sonra ve postoperatif 14., 30., 45. ve 60. ve uzun dönem (en az 180. gün) radyografilerinin alınması planlandı. Fiksatörün çıkarılması, radyografik muayenede gözlemlenen kallus oluşumu ve klinik muayene sonuçlarına göre değerlendirildi. Çalışmada yer alan köpeklerde redüksiyon yöntemi olarak %57,14 kapalı redüksiyon, %38,09 sınırlı açık ve %4,76 açık redüksiyon tercih edildi. Kedilerde redüksiyon yöntemi olarak %78,12 kapalı redüksiyon ve %21,87 sınırlı açık redüksiyon tercih edildi. Köpeklerde kapalı redüksiyon tercih edilen hastaların operasyon süresi ortalama 28,2 dakika, sınırlı açık redüksiyon tercih edilen hastaların operasyon süresi 40,28 dakika ve açık redüksiyon tercih edilen hastanın operasyon süresi 30 dakika olarak hesaplandı. Kedilerde kapalı yöntem ile opere edilen hastaların ortalama operasyon süresi 26,03 dakika, sınırlı açık redüksiyon tercih edilen hastaların operasyon süresi 35,5 dakika olarak hesaplandı. Köpeklerin %52,38'de, kedilerin ise %71,87'sinde yürüyüş skorunun mükemmel olduğu gözlendi. Eksternal fiksatör çıkarılma süreleri köpeklerde ortalama 27,4 ve kedilerde ortalama 37,4 gün olarak hesaplandı. Sonuç olarak; kedi ve köpeklerde distal antebrachium kırıklarının tedavisinde hibrit eksternal fiksasyon sisteminin, diğer kırık sağaltım yöntemlerine alternatif olarak kullanılabileceği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Biological osteosynthesis is a fracture treatment approach that emphasizes the balance between mechanical stability and biological protection to enable faster bone healing. This method; aims to accelerate the healing process by providing stabilization with minimally invasive techniques and protecting vascularization and soft tissues by causing minimal bone and soft tissue damage. External fixation using the closed method is the most powerful biological osteosynthesis method. In this study, the treatment results of distal antebrachium fractures of 30 cats and 20 dogs brought with complaints of trauma were evaluated by using a hybrid external fixation system following the principles of biological osteosynthesis. A total of 53 cases were included in the study because 2 cats and 1 dog that comprised the material had bilateral distal antebrachium fractures. Operations were performed using open, limited open, and closed methods. It was planned to take radiographs of all patients immediately after the operation and on the 14th, 30th, 45th, and 60th postoperative days and long-term (at least 180th day). Removal of the fixator was evaluated based on callus formation observed on radiographic examination and clinical examination results. As a reduction method in the dogs included in the study closed reduction was preferred in 57.14%, limited open in 38.09%, and open reduction in 4.76%. As a reduction method in cats closed reduction was preferred in 78.12% and limited open reduction was preferred in 21.87%. In dogs, the average operation time for patients with closed reduction was calculated as 28.2 minutes, for patients with limited open reduction as 40.28 minutes, and for patients with open reduction as 30 minutes. The average operation time of patients operated on with the closed method in cats was calculated as 26.03 minutes, and the operation time of patients with limited open reduction was calculated as 35.5 minutes. It was observed that 52.38% of dogs had excellent gait scores and 71.87% of cats had excellent gait scores. External fixator removal times were calculated as an average of 27.4% in dogs and 37.4% in cats. In conclusion; It has been observed that the hybrid external fixation system can be used as an alternative to other fracture treatment methods in the treatment of distal antebrachium fractures in cats and dogs.