The political economy of gulf-based swfs: KIA, PIF and ADIA as autonomy-maximizer and coup-proofer
Körfez merkezli varlık fonlarının ekonomi politiği: Özerklik arttırıcı ve darbe önleyici olarak KIA, PIF ve ADIA
  1. Tez No: 896572
  2. Yazar: İLKER SEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Her Körfez ülkesinin, varlık fonlarının kuruluşlarını ve eylemlerini yakından etkileyen iç siyasi dinamikleri, siyasi tarihi, kurumsal değişiklikleri ve devlet-özel sektör ilişkileri gibi kendine özgü yerel dinamikleri bulunur. Körfez ülkeleri ve bu ülkelerin varlık fonları arasındaki ekonomik, mali ve tarihsel benzerlikler göz önüne alındığında, bu fonların yerelde oynadığı rollerin Körfez ülkeleri arasında önemli farklılıklar göstermesi ilginç bir araştırma konusu olarak karşımıza çıkıyor. Bu çalışmada, bu varlık fonlarının siyasi ve ekonomik kullanımlarındaki farklılıklara odaklanarak, Körfez merkezli varlık fonlarının 'darbeyi önleme' ve 'rejim özerkliğini maksimize etme' gibi ortak iç hedeflere hizmet ettiğini, ancak bu hedefte farklı kullanım yöntemlerini işlevsel hale getirdiğini savunuyorum. Tez, KIA, ADIA ve PIF'i özerkliği maksimize eden ve darbeyi önleyen rolleri açısından tartışacaktır. Bu çalışmada, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Abu Dabi ülke ve varlık yönetimi konusunda önemli farklılıklar gösterdikleri için ana vakalar olarak seçildi. Demokratik eğilimleriyle Kuveyt, ana ekonomik ve siyasi güç olarak Suudi Arabistan ve varlık fonlarının güçlü prenslere hareket sahası sağladığı Abu Dabi faydalı karşılaştırma alanları olarak görüldü. Bu çalışma, Körfez merkezli üç varlık fonu arasındaki farklılıkların, iktidardaki yöneticiyi ve yakın çevresini görevde tutmak olan ortak nihai hedefi günyüzüne çıkardığını ileri sürüyor.
Özet (Çeviri)
Every Gulf state has its own unique domestic drivers such as domestic political settlement, political history, institutional changes, and state-business relations that affect the establishments and actions of the Sovereign Wealth Funds (SWFs). Given the economic, fiscal, and historical similarities between the Gulf countries and their SWFs, the domestic drivers of Gulf-based SWFs and the differences between SWF's domestic utilizations presents itself as an interesting research topic. In this study, by focusing on Gulf-based SWFs' differences in their political and economic utilization, I argue that Gulf-based SWFs serve common domestic goals of 'coup-proofing' and 'regime autonomy-maximization', yet they pursue these goals through varying utilization methods reflective of the political settlements and institutional capacities in their respective countries. The thesis will discuss KIA, ADIA and PIF in terms of their role as autonomy-maximizer and coup-proofer. Saudi Arabia, Kuwait and Abu Dhabi are selected as key cases as these three countries showcase critical dissimilarities in terms of domestic settlements and wealth management methods. Kuwait with democratic tendencies, Saudi Arabia as the main economic and political power and Abu Dhabi with multiple SWFs as the playground for strong princes seems appropriate choices for a fruitful comparison in the Gulf region. The thesis argues that the differences between the three Gulf-based wealth funds reveals a common end goal which is to keep the ruler and close circles in power.