Working memory and multimedia effects on L2 vocabulary learning
Çalışma belleği ve multimedya kullanımının ikinci dilde kelime öğrenimindeki yeri
- Tez No: 896604
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Teng ve Zhang'ın makalesinin (2021) bir replikasyonu olarak tasarlanan bu tez, çoklu ortam girdisinin (Tanım + Kelime Bilgisi + Video, Tanım + Kelime Bilgisi ve Tanım) ve kısa süreli bellek (WM) ve kısa süreli fonolojik bellek (PSTM) gibi bellek türlerinin ikinci dil edinimi bağlamında yeni kelime öğrenimi üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için çalışma, nicel araştırma yöntemini benimsemektedir; Irak'taki ortaokul öğrencilerinden oluşan üç tam grup seçilmiştir. Dağılım şu şekildedir: Tanım grubunda 33 öğrenci, Tanım + Kelime Bilgisi grubunda 33 öğrenci ve Tanım + Kelime Bilgisi + Video grubunda 34 öğrenci bulunmaktadır. Çalışmanın veri toplama araçları arasında Daneman ve Carpenter (1980) tarafından geliştirilen okuma aralığı testine dayalı Kısa Süreli Bellek Testi, Kelime testi, Schmitt ve arkadaşları (2001) tarafından geliştirilen Kelime Seviyesi Testleri ve Wesche ve Paribakht (1996) tarafından geliştirilen kelime bilgisi ölçeğine (VKS) bulunmaktadır. Ayrıca, öğrenci genel performanslarını değerlendirmek için Oxford Seviye Tespit Testi (OST) ek bir değerlendirme olarak uygulanmıştır. Teng & Zhang'ın çalışmasına (2021) dayanan bu tez, deneysel bir çalışma olarak tasarlanmıştır ve araştırmacı üç gruba dört hafta süren ve üç farklı kelime öğretim yöntemini ölçen bir uygulama yapmıştır. Bu çalışmanın bulguları, yeni kelimelerin edinimi ve korunmasında videoların kullanılmasının, yalnızca tanımlar veya kelime listelerine güvenmekten daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Üçüncü grup (video kullanan) son derece iyi bir performans sergilemiş ve tüm dil yeterlilik seviyelerinde diğer iki grubu önemli ölçüde geride bırakmıştır. Sonuçlar, tüm gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur, ki bu da öğrenme yöntemleri arasındaki farkı göstermektedir. Birinci ve ikinci gruplardaki son test ve gecikmeli son testler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Çalışma, öğrenme koşulunun olumlu etkisini ve kullanılan yöntemlere bağlı olarak öğrenci performansındaki varyasyonları göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Designed as a replication study for Teng and Zhang's study (2021), the present thesis aims to investigate the impact of the correlation between multimedia input (Definition + Word Information + Video, Definition + Word Information, and Definition) and focusing on the roles of working memory (executive working memory (WM) phonological short term memory (PSTM) on the acquisition of novel vocabulary in the context of second language acquisition. In order to accomplish this goal, the study followed the quantitative method of research; three complete cohorts of secondary school students from Iraq were selected as its participants. distributed as follows: 33 students in the Definition group, 33 students in the Definition + Word Information group, and 34 students in the Definition + Word Information + Video group. Instruments of the study include: the WM measured using a reading span test developed by Daneman and Carpenter (1980). The vocabulary tests were based the vocabulary knowledge scale (VKS) developed by Wesche and Paribakht (1996). Additionally, the Oxford Placement test (OPT) was carried out as an extra assessment to evaluate overall student performance. Following the initial study (Teng & Zhang, (2021), the present study was designed as an experimental study where the researcher taught the three groups the three different vocabulary teaching approaches during a four-week period. The findings of this study revealed that the implementation of videos as a means of acquiring and retaining novel vocabulary is more efficacious compared to relying solely on definitions or lists of words. The third group (using video) demonstrated excellent performance, significantly outperforming the other two groups at all language proficiency levels. The results also revealed statistically significant differences between all groups, indicating varied performance between learning methods. There were statistically significant differences between the immediate and delayed tests in the first and second groups. The study demonstrates a positive impact of the learning condition and variations in student performance depending on the methods used.