An Analysis of students English needs in the English Language and Literature Department of Selçuk University
Selçuk Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencilerinin İngilizce gereksinimlerinin çözümlenmesi
  1. Tez No: 89661
  2. Yazar: NAZLI GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. WİLLİAM E. SNYDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Selçuk Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencilerinin İngilizce Gereksinimlerinin Çözümlenmesi İngilizce artık uluslararası bir dil haline geldi ve farklı ülkelerden pek çok sayıda insan ya eğitim amaçlı, ya da profesyonel amaçlarla İngilizce öğrenmektedir. Akademik Amaçlı İngilizce (EAP), Yüksek Öğretimdeki akademik programlar için özel amaçlı İngilizceye olan bu ihtiyacı yansıtmaktadır. Türk üniversitelerinde bazı programlar İngilizce okutulmaktadır; ancak, çoğu devlet üniversitesinde, gerekli İngilizce dil becerilerine sahip olmayan öğrencilerin bölümlerinde İngilizce okutulan dersleri başarıyla takip edebilmeleri için hazırlık programları bulunmamaktadır. Bu araştırma tezinin amacı, öğretim dili İngilizce olan Selçuk Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü (İDE) öğrencilerinin, İngilizce dil ihtiyaçlarını araştırmak ve buna ek olarak uygun bir hazırlık programı için öneri paketi hazırlamaktır. Veriler, mülakat ve üç gruptan oluşan katılımcılara verilen anketler yoluyla toplanmıştır. İlk bilgi grubu, iki bölüm başkanı, bir müdür, SÜ dışındaki üç kurumdan birer öğretim üyesi ve Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İDE bölümünde okuyan 48 öğrenciyle yaptığım resmi olmayan yapılandırılmamış bir mülakattan oluşmaktadır. İkinci grup bilgi kaynağı, resmi olarak görüştüğüm SÜ'den iki yönetici, beş öğretim görevlisi/üyesi ve bir okutmandan oluşmaktadır. Son bilgi grubu, 30 maddelik bir anket uyguladığım Selçuk Üniversitesi İDE Bölümü'nden tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilmiş 80 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler hem frekans, ortalama ve yüzde gibi tanımsal istatistikler, hem de bir sınıflandırma sistemi kullanılarak analiz edilmiştir. Görüşme kayıtları önce yazıya dökülmüş ve ardından anket soruları görüşme verilerine göre uyarlanıp, geliştirildi ve tamamlanmıştır. Sonuçlar SÜ İDE Bölümüne gelen öğrencilerin farklı İngilizce seviyelerine sahip olduğu ve bu nedenle İngilizce ihtiyaçlarının farklı olduğunu ortaya koymuştur. Neticede, İngilizce seviyeleri düşük olan öğrencilerin bölüm derslerine katılabilmek, verim almak ve eşdeğer bir İngilizce seviyesine ulaşmaları için öncesinde İngilizce eğitimi almaları gerektiği görülmüştür. Öğretim üyelerinin ve yöneticilerin genel görüşü, tüm öğrencilerin edebiyat derslerini takip edebilmeleri için İngilizce seviyelerinin en azından üst-orta düzeyde olması gerektiği yönündedir. Ayrıca, derslerde başarılı olmak için tüm dil becerilerinin eşit derecede önemli olduğu belirtildi. Diğer taraftan, öğrenci bakış açısından en önemli bulgu, İngilizceleri zayıf olan öğrencilerin dil ve akademik çalışma becerilerini geliştirebilecekleri uygun bir hazırlık programına duyulan ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, dört dil becerisinin hepsine olan ihtiyacın yanında, daha fazla okuma, konuşma ve dilbilgisi uygulama dersleri üzerinde duruldu. Araştırmacı, bulgular sonucunda SÜ İDE Bölümü için, o bölüme giren ve İngilizcesi zayıf olan öğrencilerin İngilizce ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve dil becerilerini geliştirebilecekleri uygun bir hazırlık programı için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Title: An Analysis of Students' English Needs in the English Language and Literature Department of Selçuk University Author: Nazlı Gündüz Thesis Chairperson: Dr. Patricia N. Sullivan Bilkent University, MA TEFL Program Committee Members: Dr. William E. Snyder Dr. Necmi Akşit Michele Rajotte Bilkent University, MA TEFL Program English has become now an international language and many people from different nations have been learning English either for educational or professional purposes. English for Academic Purposes (EAP) reflects this need for specialized English for academic programs in higher education. In Turkish universities, some programs are English-medium, however, not all Turkish universities have preparatory programs for students lacking the necessary English language skills to take English-medium discipline classes successfully. The purpose of this research study was to investigate the English language needs of the students in the English Language and Literature Department of Selçuk University, where the medium of instruction is English, and in addition prepare guidelines for an appropriate preparatory program. Data were collected through interviews and a questionnaire with three groups of informants. The first group of informants consisted of two department heads, a director, an instructor from three institutions outside SU, and 48 students from the ELL Department of SU, whom I interviewed informally. The second group ofinformants consisted of two administrators, five lecturers and one instructor at SU, whom I interviewed formally. The last group of informants consisted of 80 stratified selected students from the ELL Department of SU, to whom I administered a 30-item questionnaire. Data were analyzed both by employing descriptive statistics, such as frequencies, means and percentages, as well as a categorization system. The interview recordings were initially transcribed and then the questionnaire questions were adapted, developed, and constructed based on the interview data. The results revealed that the students in the ELL Department of SU were at different levels of English, and therefore their English needs were different. As a result they have to be trained to reach a similar level of English to be able to attend departmental classes. The general view of the lecturers and administrators was that all students had to be at least at the upper-intermediate level to follow literature classes. They also stated that all the language skills were equally important for succeeding in classes. On the other hand, the most important finding from the perspective of the students was the need for an appropriate preparatory program where weak students could improve their language and academic study skills in English. Furthermore, next to the need for all four language skills, emphasis was on extra reading, conversation and grammar practice classes. In light of the findings, the researcher presents guidelines for an appropriate preparatory program for the ELL Department of SU, which can meet the English needs of weak students entering that department.