Fırçasız doğru akım motorlarında manyetik parametre değişimlerinin verimlilik üzerine etkileri ve analizi
Effects of magnetic parameter changes on efficiency and analysis of brushless direct current motors
  1. Tez No: 896613
  2. Yazar: REYHAN AVŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Elektrik motorları elektrik dönüşümü konusunda etkinlikleri sebebiyle modern dünyanın önemli makinelerindendir. Tasarım ve işleyişleri uygulamalara göre farklılık gösterebilir. Farklı motor tipleri farklı çalışma prensiplerine ve kontrol sistemlerine sahiplerdir. Tezin amacı doğru akım motorlarında ki kayıplar hakkında detaylı araştırma yapmaktır. Motorun çekirdek malzemelerinde değişiklikler yaparak analiz edilecektir. Elektrik motorlarının etkin tasarımı ve performans optimizasyonuna odaklanarak, özellikle çekirdek malzemelerindeki manyetik alanı etkileyen parametrelerin ve malzemelerde meydana gelen kayıpların verimliliğe olan etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Rmpxprt isimli yazılım programı kullanılarak, tasarım parametrelerindeki değişikliklerin motor verimine nasıl yansıdığı incelenecektir. Bu sayede tasarımdan üretim aşamasına geçmeden önce yapılacak malzeme seçimlerinin motor üzerinde nasıl etkileri olduğu gözlemlenerek tasarım sırasında verimli bir motor elde edilecektir. Çalışma kapsamında, fırçasız doğru akım motorlarının çalışma prensiplerinin detaylı araştırması, avantaj ve dezavantajları incelenecektir. Motorun çekirdek malzemelerini de farklı sac kalınlıkları, çeşitli mıknatıs malzemeleri ve farklı sac kalite seviyeleri kullanılacak ve motor tasarımları oluşturulacaktır. Bu değişikliklerin motorun verimliliği üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde ölçülecektir. Bu ölçümler, her bir parametrenin motorun enerji verimliliği üzerindeki etkilerini ayrı ayrı değerlendirerek, hangi parametrelerin ne şekilde bir etki yarattığına dair analizler sunmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, elektrik motorlarının tasarım aşamasında kullanılan malzemelerin manyetik alanı etkileyen parametrelerinde yapılan değişikliklerin, motorun verimliliği üzerindeki önemli rolünü vurgulayarak, motor tasarımının optimize edilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Electric motors are important machines in the modern world because of their efficiency in electricity conversion. Their design and operation may differ according to the application. Different motor types have different operating principles and control systems. The aim of the thesis is to conduct detailed research on the losses in direct current motors. It will be analyzed by making changes in the core materials of the motor. Focusing on the efficient design and performance optimization of electric motors, it aims to investigate the effect of the parameters affecting the magnetic field in the core materials and the losses in the materials on the efficiency. By using the software program named Rmpxprt, it will be examined how changes in design parameters are reflected on motor efficiency. In this way, an efficient motor will be obtained during the design by observing how the material choices to be made before proceeding from the design to the production stage have effects on the motor. Within the scope of the study, a detailed investigation of the working principles, advantages and disadvantages of brushless direct current motors will be examined. Different sheet thicknesses, various magnet materials and different sheet quality levels will be used in the core materials of the motor and motor designs will be created. The effects of these changes on the efficiency of the motor will be measured in detail. These measurements will be used to analyze the effects of each parameter on the energy efficiency of the motor separately.