Pulmoner emboli ile yatan hastalarda prognostik nutrisyonel indeksin (PNİ) klinik sonuçlara ve sağkalıma etkisi
  1. Tez No: 896628
  2. Yazar: KEVSER KİRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Pulmoner tromboembolizm (PTE), en sık hastaneye yatış nedenlerinden biri olup, kardiyovasküler mortalite açısından üçüncü sıradadır. Hastaneye yatan bireylerde malnütrisyon oldukça yaygın bir durumdur. Ancak, beslenme durumunun PTE hastalarında klinik sonuçlar ve sağkalım üzerindeki etkileri yeterince anlaşılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, serum albümin konsantrasyonu ve lenfosit sayısına dayalı bir beslenme indeksi olan prognostik nutrisyonel indeksin (PNİ) PTE hastalarındaki klinik sonuçlar ve bir yıllık sağkalım üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2017- Aralık 2022 tarihleri arasında pulmoner tromboembolizm tanısı alan ve/veya tanı sonrası takip edilen hastalar retrospektif olarak incelendi. ROC analizi sonucunda, 1 yıllık mortalite riskini tahmin etmek için prognostik nutrisyonel indeksin kesim değeri 39,5 olarak belirlendi. Hasta popülasyonundan PNİ ≤ 39,5 olan 71 hasta Grup 1, PNİ> 39,5 olan 79 hasta ise Grup 2 olarak sınıflandırıldı. İki grup arasında hastaların yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), laboratuvar parametreleri, PNİ, hastanede yattığı gün sayısı, hastane içi komplikasyonlar, hastane içi sağkalım ve 1 yıllık sağkalım oranları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen toplam 150 olgunun %43,3'ü (n=65) erkek, %57,7'si (n=85) kadındı. Yaş ortalaması 62,5±16,5 olarak bulundu. Hastalık varlığı incelendiğinde, %67,3 (n=101) hastada ek hastalık bulunurken; %32,7 (n=49) hastada ek hastalık yoktu. En sık görülen ek hastalık, %35,3 (n=53) oranıyla hipertansiyondur (HT). Hastanede yattığı sürede hastaların %3,3'ü (n=5) exitus olmuştur. 1 yıl içinde ise hastaların %24'ü (n=36) exitus olmuştur. Grup 1'deki hastaların %43,7'si (n=31), Grup 2'deki hastaların %6,3'ü (n=5) 1 yıl içinde exitus olmuştur. Hastane içinde exitus olan hastaların tamamı Grup 1'deydi. Hastane içi mortalite ve 1 yıllık mortalite açısından gruplar arasında anlamlı fark saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pulmonary thromboembolism (PTE) is one of the most common reasons for hospitalization and ranks third in terms of cardiovascular mortality. Malnutrition is a prevalent issue among hospitalized individuals. However, the effects of nutritional status on clinical outcomes and survival in PTE patients are not well understood. The aim of this study is to investigate the impact of the prognostic nutritional index (PNI), based on serum albumin concentration and lymphocyte count, on clinical outcomes and one-year survival in PTE patients. Materials and Methods: Between January 2017 and December 2022, patients diagnosed with pulmonary thromboembolism (PTE) and/or followed up after diagnosis were retrospectively analyzed at İzmir Dr. Suat Seren Chest Diseases and Surgery Training and Research Hospital. ROC analysis determined the cutoff value of the prognostic nutritional index (PNI) to predict one-year mortality risk as 39.5. From the patient population, 71 patients with PNI ≤ 39.5 were classified as Group 1, while 79 patients with PNI> 39.5 were classified as Group 2. The two groups were compared regarding patients' age, sex, body mass index (BMI), laboratory parameters, PNI, length of hospital stay, in-hospital complications, inhospital survival, and one-year survival rates. Results: A total of 150 patients included in our study were comprised of 43.3% (n=65) males and 57.7% (n=85) females, with a mean age of 62.5±16.5 years. When examining comorbidities, 67.3% (n=101) of the patients had additional diseases, while 32.7% (n=49) did not. The most common comorbidity was hypertension (HT), present in 35.3% (n=53) of the cases. During their hospital stay, 3.3% (n=5) of the patients experienced in-hospital mortality. Within one year, 24% (n=36) of the patients had died. In Group 1, 43.7% (n=31) of the patients and 6.3% (n=5) of the patients in Group 2 died within one year. All patients who experienced in-hospital mortality were from Group 1. A significant difference was found between the groups regarding in-hospital mortality and one-year mortality.