Cultural dimension of the relations between Turkey and the European Union
Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde kültürel boyut
- Tez No: 89667
- Danışmanlar: DR. NUR BİLGE CRİSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Sociology, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Türkiye Avrupa Birliği İlişkilerinde Kültürel Boyut Fadime Boztaş Danışman: Assist. Prof. Nur Bilge Criss Türkiye - Avrupa Birliği ilişkileri, Uluslararası İlişkiler alanının en problemli konularından biridir. Ancak bugüne kadar hep ekonomi, politika ve güvenlik konuları baz alınarak dar bir çerçevede tartışılmıştır. Türkiye'nin üyelik konusundaki ısrarını sadece güçlü bir ekonomik ortaklık arayışı olarak algılamak eksik bir tanımlama olacaktır. Bu motivasyonun ana nedeni Türk toplumunun kimlik krizidir. Türkiye; Modemite ve gelenek, laiklik ve İslam, Doğu ve Batı kavramları arasında kalmış bir toplum olarak, kimlik krizi problemini Avrupa Birliği'ne üye olarak çözmek istemektedir. Bu gerçek, kültürel uyumsuzluğun dile getirilmeyen boyutlarını ve ilişkileri belirleyen kültürel sınırların gücünü ortaya koymaktadır. Bu çalışma Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinde kültür ve kimlik konularının önemini Eleştirel Teori parametreleri içerisinde ortaya çıkarmaya çalışmaktadır ve Türkiye ne kadar Avrupa'nın parçası olabilir?' ve 'Avrupa kendi kültürel sınırlarını ne kadar genişletebilir?' gibi sorulara cevap aramaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cultural Dimensions of Relations Between Turkey and The European Union Fadime Boztaş Supervisor: Assist. Prof. Nur Bilge Criss The relations between The European Union and Turkey is one of the problematic issues of International Relations. However, by now the debate revolved around a limited scope considering economic, political and security issues. Evaluating Turkey's longing for the membership to The European Union only with the explanation of; searching for a strong economic partner would be incomplete. The initiator of this motivation is the identity crisis of Turkish society. Turkey being a society in between; modem and traditional, secular and Muslim, Eastern and Western, wants to settle this discussion being a part of Europe. This reality evokes the unvoiced dimension of cultural incompatibility and power of the cultural boundaries, assessing the relations. This study tries to carve out the importance of culture and identity related issues in Turkey and The European Union relations within the parameters of Critical Theory and seeks answers to the questions; To what extend Turkey can be a part of Europe?' and To what extend Europe can enlarge its cultural boundaries?'. m