Exploring the potential of groupware for remote collaboration: A user study on remote decision-making
Uzaktan iş birliği için grup yazılımının potansiyelini keşfetmek: Uzaktan karar verme üzerine bir kullanıcı çalışması
  1. Tez No: 896784
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH ÖZTANK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM SAFFET BALCISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
COVID-19 pandemisi ile birlikte sağladığı esneklik ve düşük maliyeti nedeniyle uza- ktan çalışmanın popülerliği önemli ölçüde arttı. Günümüzde, birçok profesyonel iş yerinde günlük görevlerini uzaktan yerine getirebilmek için video konferans araçlarını kullanmaktadır. Ancak, video konferansın yaygın olarak benimsenmesi, özellikle bu tür araçların uzun süreli kullanımından kaynaklanan yeni problemleri de be- raberinde getirdi. Mevcut literatür, video konferans araçlarının sürekli kullanımında kullanıcılarda iş yükünün arttığını, yorgunluk yaşattığını ve yaratıcı faaliyetlerinin azalttığını bildirmektedir. Uzaktan çalışmanın artan popülaritesi ve bahsedilen zor- luklar göz önüne alındığında, uzaktan çalışma için video konferansa alternatifler araştırmak büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma, uzaktan iş birliğini geliştirmek için video konferansa potansiyel bir alternatif olarak grup yazılımı araçlarını incele- mektedir. Bu çalışma için bir grup yazılımı uygulaması geliştirilmiş ve üç koşul altında iş bir- liğini değerlendirmek için 60 üniversite öğrencisi ile karşılaştırmalı bir kullanıcı çalış- ması yürütülmüştür: aynı konumda iş birliği, video konferans ile uzaktan iş birliği ve grup yazılımı ile uzaktan iş birliği. Çalışma sonrası yapılan kullanıcı anketler- ine göre, grup yazılımı, video konferansa kıyasla uzaktan iş birliği için daha üstün bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır. Görev tamamlama süreleri koşullar arasında farklılık göstermiş olup, aynı konumda yapılan işbirliği, uzaktan koşullara göre daha hızlı görev tamamlama süreleri göstermiştir. En önemlisi, görev yanıtlarının anal- izi, grup yazılımının kullanıcıların aynı konumda olduğu koşullardaki karar verme dinamiklerini etkili bir şekilde simüle edebildiğini göstermektedir. Buna karşılık, video konferans böyle bir etki göstermemiş ve katılımcıların karar verme süreçlerini olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The popularity of remote work has increased dramatically after the COVID-19 pan- demic due to its flexibility and cost-effectiveness. Today, numerous professionals employ videoconferencing to perform their daily tasks in the workplace. However, the widespread adoption of videoconferencing has introduced several new challenges, particularly originating from the extended use of such tools. Existing literature re- ports that constant users of videoconferencing tools experience increased workload, fatigue, and decreased creative activity. Given the increased popularity of remote work and the challenges described, exploring alternatives to videoconferencing for remote work is crucial. This study examines groupware tools as a potential alterna- tive to videoconferencing to enhance remote collaboration. For this work, we developed a groupware application and conducted a comparative case study with 60 university students to assess collaboration under three conditions: on-site collaboration, remote collaboration with videoconferencing, and remote col- laboration with groupware. According to post-task questionnaires, groupware pro- vides a superior user experience for remote collaboration compared to videocon- ferencing. Task completion times varied among the conditions, with the on-site condition demonstrating faster task completion times than the remote conditions. Crucially, an analysis of the task responses suggests that groupware can effectively simulate the decision-making dynamics of on-site environments. Conversely, video- conferencing demonstrated no such effect and negatively influenced the participants' decision-making processes