The impact of Syrian migrant entrepreneurs on social cohesion: the case of Gaziantep
Suriyeli göçmen girişimcilerin sosyal uyuma etkisi: Gaziantep örneği
  1. Tez No: 896808
  2. Yazar: MHD ESSAM ABDELY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ALİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ev sahibi topluluklardaki uyum ve istikrar, göçmenlerin etkin entegrasyonuna bağlı olduğundan, göçmenler ve sosyal uyum yakından ilişkilidir. Göçmenler de dahil olmak üzere herkesin saygı duyulduğunu ve birbirine bağlı olduğunu hissettiği kapsayıcı topluluklar oluşturmak, sosyal bütünleşmenin gerekli bir bileşenidir. Bu entegrasyon süreci için iş, sağlık ve eğitim gibi kaynaklara adil erişimin yanı sıra ayrımcılığı sona erdirmeye ve taraflar arasındaki anlayışı artırmaya yönelik girişimler de gereklidir. Sosyal uyum ancak mültecilerin yeni topluluklarına başarılı bir şekilde entegre olmalarını sağlayan ve böylece hem ev sahibi topluma hem de göçmenlere fayda sağlayan etkili politikalar ve topluluk katılım programları ile sağlanabilir. Bu çalışma, Türkiye'nin Gaziantep ilinde Suriyeli göçmenler tarafından kurulan işletmelerin sosyal uyum üzerindeki etkilerini ve farklı faktörlere dayalı sosyal uyum dinamiklerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Gaziantep'teki Suriyeli girişimciler ve işletme sahiplerine yönelik uyarlanmış Sosyo-Kültürel Uyum Ölçeği (SCAS-R) kullanılarak çevrimiçi bir anket uygulanmıştır. Bulgular, iş kurmanın sosyal uyum için tek başına belirleyici bir faktör olmadığını, aksine eğitim düzeyi gibi değişkenlerin de gizli bir etkisinin olduğunu ve dilin, ev sahibi ve misafir toplumları birbirine yaklaştıran bir köprü olarak sosyal uyum üzerinde çok daha fazla etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Migrants and social cohesion are closely related since harmony and stability in host communities depend on the effective integration of migrants. Creating inclusive communities where everyone feels respected and connected—including migrants—is necessary for social cohesiveness. Fair access to resources like jobs, healthcare, and education is essential for this integration process, as are initiatives to end discrimination and increase understanding between the parties. Social cohesion can only be achieved by effective policies and community involvement programs that enable refugees to successfully integrate into their new communities, thereby benefiting both the host society and the migrants themselves. This study aims to explore the business established by Syrian migrants in Türkiye, Gaziantep, on social cohesion and the dynamics of social cohesion based on different factors, utilizing the adapted Socio-cultural Adaptation Scale (SCAS-R) through an online survey directed to Syrian Entrepreneurs and Business owners in Gaziantep. The findings highlight that establishing a business in not alone a determinant factor for social cohesion; on the contrary, variables like level of education have an unseen impact; in addition, language as a perceived way of communication has a much more significant effect on social cohesion as a bridge to bringing host and guest society closer to each other.