A comparison between türkiye's national role conception and role performance in the context of the syrian refugee crisis (2011-2024)
Suriye mülteci krizi bağlamında türkiye'nin ulusal rol anlayışı ve rol performansı arasında bir karşılaştırma (2011-2024)
- Tez No: 967894
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, 2011–2024 yılları arasında Suriye mülteci krizi bağlamında Türkiye'nin ulusal rol anlayışı ile bu anlayışa uygun olarak sergilediği rol performansı arasındaki uyumu incelemektedir. Holsti'nin rol kuramından hareketle, Türkiye'nin uluslararası kimliğini nasıl tanımladığı ve bu kimliğin siyasi söylem aracılığıyla nasıl inşa edildiğini ve bu söylemin hukuki, kurumsal ve dış politika düzeyinde nasıl hayata geçirildiği analiz edilmektedir. Çalışmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan 77 konuşma nitel içerik analizi yöntemiyle incelenmiş; bu veriler, ulusal mevzuat, uluslararası raporlar ve sivil toplum kuruluşlarının saha temelli gözlemleriyle desteklenmiştir. Tez kapsamında beş temel ulusal rol anlayışı tanımlanmıştır (İnanç Savunucusu, Bölgesel Koruyucu, Aktif Bağımsız, Revizyonist ve Kalkınmacı) ve bu roller üç döneme ayrılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin rol anlayışının iç siyasi dönüşümler, bölgesel çatışmalar ve küresel mülteci yönetişimi karşısında dinamik biçimde evrildiğini ortaya koymaktadır. Birinci dönem (Mart 2011–Temmuz 2016), insani sorumluluk ve ahlaki söylem bağlamında sınırlı kalan ama anlamlı bir uyum sergilemektedir. İkinci dönem (Temmuz 2016–Mart 2020), güvenlik merkezli ve bağımsız politika uygulamalarıyla yüksek düzeyde bir uyuma işaret etmektedir. Üçüncü dönem (Mart 2020–Aralık 2024) ise dış politikada insani söylemlerin devam ettiği, ancak iç politikada daha kısıtlayıcı göç politikalarının uygulandığı bir tabloyu yansıtmaktadır. Tezin genel sonucu, Türkiye'nin Suriye mülteci krizine yaklaşımının yalnızca insani ya da jeopolitik perspektiflerle açıklanamayacağı; aksine, normatif hedeflerle stratejik zorunluluklar arasında denge kurmaya çalışan uyarlanabilir bir dış politika kimliğiyle anlaşılabileceğidir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the alignment between Türkiye's national role conception and its role performance in the context of the Syrian refugee crisis between 2011 and 2024. Based on Holsti's role theory, it examines how Türkiye's self-defined foreign policy identity was translated into institutional, legal, and foreign policy practices. Methodologically, the study applies a qualitative content analysis of 77 speeches delivered by President Recep Tayyip Erdoğan, supported by empirical data from national legislation, international reports, and field-based findings of civil society organizations. Five key national role conceptions (Defender of the Faith, Regional Protector, Active Independent, Revisionist, and Developer) are identified and analyzed across three periods. The findings show that Türkiye's national role conception shifted dynamically in response to domestic political shifts, regional conflicts, and global refugee governance. While the first period (March 2011–July 2016) reflects a moderate alignment rooted in moral responsibility and humanitarian rhetoric, the second period (July 2016–March 2020) shows a high degree of alignment with securitized and independent policy actions. Finally, the third period (March 2020–December 2024) presents a low alignment, characterized by the simultaneous pursuit of humanitarian actions abroad and more restrictive migration policies at home. The study concludes that Türkiye's engagement with the Syrian refugee crisis cannot be understood only through humanitarian or geopolitical lenses, but rather through an adaptive foreign policy identity navigating between normative ambitions and strategic necessities.