Uluslararası göç hareketlerinin hukuki çerçevesi ve Türkiye'nin politikaları
The legal framework of international migration movements and Turkey's policies
- Tez No: 998473
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTLUHAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası göç, toplumların yaşamlarını derinden etkileyen ve farklı nedenlerden kaynaklanan en önemli olgulardan biridir. Psikolojik, politik, ekonomik ve hukuki boyutları olan bu olgu, ülkeler açısından giderek artan bir öneme sahiptir. Göç hareketliliği, devletlerin ulusal düzenlemeleri ve diplomatik ilişkilerle birlikte küresel bir boyut kazanmaktadır. Bu kapsamda İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve 1951 Cenevre Sözleşmesi gibi uluslararası belgeler, göçmenlerin ve sığınmacıların haklarının korunmasında kritik bir rol üstlenmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, uluslararası hukukun sağladığı bu çerçeve ile Türkiye'nin göç politikalarını ve yasal düzenlemelerini incelemektir. Türkiye'nin coğrafi konumu ve tarihi, uluslararası göç hareketlerinin hem geçiş ve hedef ülkesi olmasında belirleyici bir rol oynamıştır. Küresel ve bölgesel çatışmalar, ekonomik istikrarsızlıklar ve siyasi krizler, Türkiye'yi milyonlarca göçmen ve sığınmacı için bir sığınak haline getirmiştir. Bu durum, ülkenin göç politikalarını ve hukuki altyapısını sürekli güncel tutmasını zorunlu kılmıştır. Yasal düzenlemeler, özellikle Avrupa Birliği üyelik süreciyle hız kazanmış ve 2013 yılında yürürlüğe giren Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile göç yönetimi bir çatı altında toplanmıştır. Günümüzde Türkiye, Suriyeli sığınmacılar için Geçici Koruma statüsü uygularken, diğer ülkelerden gelenler için ise Uluslararası Koruma Başvurusu süreçlerini işletmektedir. Bu çalışma, niteliksel bir yöntem benimseyerek ulusal ve uluslararası hukuki belgeleri, literatürü ve resmi raporları inceleyerek ele alınmıştır. Araştırma bulguları, Türkiye'nin göç politikalarının, bilhassa Suriyeli sığınmacı krizi sonrasında önemli bir dönüşüm geçirdiğini ve uluslararası koruma statülerine dair ikili bir hukuki yapı oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, uluslararası hukukun temel ilkeleri ile ulusal güvenlik ve egemenlik kaygıları arasında süregelen gerilimin, göç yönetimi sürecinde çeşitli hukuki ve pratik zorluklara yol açtığı belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, Türkiye'nin göç politikalarının evrimine dair kapsamlı bir analiz sunarak, uluslararası ve iç hukuk kurallarının uygulamadaki yansımalarını ortaya koymakta ve gelecekteki politika geliştirme süreçlerine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
International migration is one of the most significant phenomena that profoundly impacts the lives of societies and stems from diverse causes. This phenomenon, encompassing psychological, political, economic, and legal dimensions, is of increasing importance to countries. Migratory mobility is gaining a global dimension through national regulations and diplomatic relations. In this context, international documents such as the Universal Declaration of Human Rights, the European Convention on Human Rights, and the 1951 Geneva Convention play a critical role in protecting the rights of migrants and refugees. The primary objective of this study is to examine Turkey's migration policies and legal regulations within this framework provided by international law. Turkey's geographical location and history have played a decisive role in its role as both a transit and destination country for international migration movements. Global and regional conflicts, economic instability, and political crises have made Turkey a haven for millions of migrants and refugees. This has necessitated the country's constant updating of its migration policies and legal infrastructure. Legal regulations, particularly with the European Union accession process, have accelerated, and migration management has been consolidated with the Law on Foreigners and International Protection, which entered into force in 2013. Currently, Turkey applies Temporary Protection status to Syrian refugees and operates international protection application processes for those arriving from other countries. This study adopts a qualitative approach by examining national and international legal documents, literature, and official reports. The research findings reveal that Turkey's migration policies have undergone a significant transformation, particularly in the wake of the Syrian refugee crisis, and have created a dual legal structure regarding international protection statuses. Furthermore, the ongoing tension between fundamental principles of international law and concerns about national security and sovereignty has led to various legal and practical challenges in the migration management process. Consequently, this study provides a comprehensive analysis of the evolution of Turkey's migration policies, reveals the practical implications of international and domestic legal norms, and aims to contribute to future policy development.