Türkiye'de Güzel Sanatlar liselerinde kullanılmak üzere Stradella Bas (Piyano Klavye) Akordeon metot önerisi
Stradella Bass (Piano Keyboard) Accordion method proposal for use in Fine Arts schools in Turkey
- Tez No: 896827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ MADANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Körüklü çalgılar ailesinden Akordeon çalgısının ülkemizde yaygın kullanılan türü Standart Bas olarak da bilinen Stradella Bas (Piyano Klavye) Akordeon' dur. Coğrafyadan coğrafyaya ve ülkemize kültürel birikimini taşıyarak, birçok çeşidiyle yaygın kullanılmasına rağmen, mesleki müzik eğitimimizde kalıcı olamamıştır. Mesleki müzik eğitiminin ve müzik eğitimcisi yetiştiren kurumların önemli bir basamağı olan Güzel Sanatlar Liseleri'nin, çalgı eğitimi derslerinde akordeon bulunmamaktadır. Akordeon eğitiminin bu kurumlarda başlayıp gelişmesine bir adım olma amacıyla hazırladığımız bu çalışma, 2016 ve 2022 Piyano dersi öğretim programları ve uluslararası akordeon eğitiminde kullanılmakta olup tez konusu ve evrenine hitap ettiği tespit edilen metotlar incelenerek hazırlanmıştır. Bu çalışmada, öncelikle tez konusu evreni olan Güzel Sanatlar Liseleri ve önemi, daha sonra tez konusu akordeon çeşidinin körüklü çalgılar ailesi içerisindeki yeri ve son bölüm olan 4. Bölümde ise Güzel Sanatlar Liseleri' nin 9. Sınıfları için hazırlanmış Akordeon eğitimi metot önerisi bulunmaktadır. Metot önerisinin içeriğinde her bir konu başlığı için örnek etüt veya çalışma parçaları şeklinde nitelendirilebilecek, öz bir çalışma yapılmıştır. Ana dilimizdeki detaylı kaynak kısıtlılığı ve akordeon adına ülkemizde yapılan bilimsel araştırmaların azlığı nedeniyle ilk ünitede mümkün olduğunca detaylandırmaya gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Stradella Bass (Piano Keyboard) Accordion, also known as Standard Bass, is a prevalent type of accordion instrument in our country. Despite its extensive use in conjunction with a multitude of other instruments, it has not been a consistent feature of our vocational music education. Fine Arts High Schools, which represent a pivotal stage in vocational music education and institutions that train music educators, do not include the accordion in their instrument education courses. This study was prepared in order to be a step towards the development of accordion education in these institutions. It was prepared by examining the 2016 and 2022 piano course curricula and the methods that are used in international accordion education. The thesis subject and universe were determined to be addressed by this study. In this study, we first examine the universe of the thesis subject, Fine Arts High Schools, and its importance. We then analyze the place of the accordion type in the family of bellows instruments. Finally, in the fourth chapter, we present a proposal for accordion education in the ninth grade of Fine Arts High Schools. The proposal includes concise studies, or study pieces, for each subject title. Given the dearth of detailed resources in the native language and the paucity of scientific research on the accordion in our country, the first unit has been developed to the greatest extent possible.