The Control mechanism of the European Convention on Human Rights (individual application)
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kontrol mekanizması (bireysel başvuru)
  1. Tez No: 89684
  2. Yazar: NURCAN ATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET XX. yüzyılın ikinci yansını“İnsan Haklan Çağı”olarak nitelemek abartılı bir yaklaşım sayılmaz. Bu dönemde tüm çabalar, insan haklan ve özgürlüklerin kuramsal alandan çıkıp uygulama alanına girmesi, etkili bir güvence sistemine kavuşturulması yönünde olmuştur. İnsan haklanmn uluslararası alanda korunmasına ilişkin hukuk kurallannın geliştirip sistemleştirilmesinin en ileri ifadesini Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi'nde bulduğu belirtilmektedir. Sözleşmenin önemi, güvence altına aldığı temel hak ve özgürlüklerden değil, bireysel başvuruya dayanan uluslararası yargısal bir denetim mekanizması kurmasından kaynaklanır. Bu tezde bireylere uluslararası organlara başvurma hakkı verilmesi ve devletlere de bireyler zaranna uluslararası hukukun çiğnenmesinden dolayı sorumluluk yüklenmesi açısından bugüne dek geliştirilmiş en mükemmel sistem sayılan Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi'nin bireysel başvuru mekanizmasının, pratikteki görünümüyle incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the second half of the 20th century, which might be properly dubbed the“era of the human rights”, all endeavours are aimed at promoting human rights from a purely theoretical realm to the status of implementation and procuring an effective control mechanism. The most sophisticated expression of the improvement and systemisation of the international protection of the human rights can be found in the European Convention on Human Rights. The significance of the Convention lies in not only the rights and freedoms it has procured but in its international judicial control mechanism which is based on individual application. This thesis aimed to review of the practical implementation of the individual application mechanism of the European Convention on Human Rights which has been regarded as the most sophisticated system ever developed, due to the fact that it has rendered the right of individual application to the international organisations and also it confers responsibility to the states violating the rights of individuals by disregarding the international law.