Bağımsız idari otoritelerin piyasalara müdahale yetkilerinin sözleşme, çalışma ve özel teşebbüs kurma özgürlüklerine uygunluğu
Independent administrative authorities market intervention compatibility with the freedoms of contract, labour and establishing private enterprise
  1. Tez No: 896861
  2. Yazar: İREM YAMANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR BURAK GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmada, Türkiye'deki bağımsız idari otoritelerin sözleşme, çalışma ve özel teşebbüs kurma özgürlüklerine müdahalesi ele alınmaktadır. Kamu gücünü haiz bağımsız idari otoriteler, hâkim oldukları piyasaların sürdürülebilirliği ve korunması amacıyla piyasalara müdahale etmekle birlikte bu müdahaleler bir temel hak ve özgürlüğe müdahale niteliğinde ise müdahalenin insan hakları hukukuna uygun olması gerekmektedir. Çalışmada konuyu somutlaştırmak adına bağımsız idari otoritelerin sözleşme, çalışma ve özel teşebbüs kurma özgürlüklerine müdahale teşkil eden kararlarından spesifik örnekler incelenmektedir. Bu örnekler, (bağımsız idari otorite kararlarının iptallerine ilişkin uyuşmazlıklar Danıştay 13. Dairesi tarafından incelendiğinden) Danıştay 13. Dairesi'nin incelediği somut uyuşmazlıklar arasından seçilmiştir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bağımsız idari otoritelerin sözleşme, çalışma ve özel teşebbüs özgürlüklerine müdahale teşkil eden kararları tespit edilmektedir. İkinci ve üçüncü bölümlerde ise, bağımsız idari otoritelerin müdahale niteliğindeki kararları Anayasa Mahkemesi'nin norm denetimi kararlarındaki inceleme metodu çerçevesinde analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the independent administrative authorities that interfere with the freedoms of contract, labour and establishing private enterprise in Turkey. Although, independent administrative authorities state in their decisions that they intervene in the markets for the sustainability and protection of the markets which they dominate, since these interventions are related to fundamental rights and freedoms, their compliance with human rights law should be examined. These examples are selected from concrete disputes that have been the subject of decisions before 13th Chamber of the Council of State. The study consists of three parts. The first part identifies the interference of independent administrative authorities with the freedoms of contract, labour and establishing private enterprise. In the second and third parts, the decisions of independent administrative authorities are analyzed by taking into account the Constitutional Court's method of examining annulment cases related to the freedoms of contract, labour and establishing private enterprise.