Bağımsız idari otorite olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu
Banking Regulation and Supervision Agency as an independent govermental authority
- Tez No: 146707
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYL DONAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle piyasaların giderek bütünleştiği dünyada, herhangi bir ülkede yaşanan finansal krizin, kısa sürede zincirleme istikrarsızlıklara dönüşüp tüm dünyayı etkisi altına aldığı görülmektedir. 97 Asya krizi sonrasında,“krizlere karşı yeni stratejiler”geliştirilip uluslararası mali sisteme entegre edilmesi gerektiği konusunda, tutarlı makroekonomik politikalar izleyen ülkeler görüş birliğine varmış ve krizler engellenemese bile en az zararla atlatılabilmesi için çözüm arayışına girmişlerdir. Ülkemizde de bu stratejiler doğrultusunda bir takım düzenlemeler yapılmaktadır. Bu doğrultuda atılan adımların en önemlilerinden biri, 4389 sayılı Bankalar Kanunu' nun ihdası olmuştur. Kanunla getirilen en büyük yapısal değişiklik, ülkemizde, karar ve işlemlerinde siyasi otoritenin ve çıkar gruplarının etkisinden uzak, bilimsel ve piyasa gerçeklerine uygun olarak faaliyet gösterecek olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu' nun kurulmuş olmasıdır. Günümüzde, ekonomik yönden güçlü ülkeler, stand-by anlaşmalarıyla 3. dünya ülke ekonomilerine müdahale etmekte olup, borç yükü altında ezilen ülkeler artık bu müdahaleleri memnuniyetle bekler hale gelmiştir. Artık, ülkelerin içişlerinde serbest oldukları ilkesi iyice rafa kaldırılmıştır. Uluslararası mali sistemde üç önemli unsur vardır. Bunlar,“ulusal otoriteler”,“uluslararası düzenleyici kuruluşlar”ve“özel sektör”dür. Uluslararası mali sistemin istikran için bu unsurlar arasında denge sağlanmalıdır. Çalışmanın amacı, bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun, bağımsız idari otorite niteliğinde olup olmadığını ve anayasal sistemimizdeki yerini araştırmak; mali düzenleyici kuruluş olarak faaliyetlerinin bankacılık sektörüne etkilerini tesbit etmek ve ülkemizde yaşanan sistemik mali krizlerin engellenmesi, meydana geldiğinde de daha az zararla atlatılmasına hazırlıklı olabilmek için bazı tavsiye ve önerilerde bulunmaktır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In a world with markets becoming as one due the effect of globalization, inconsistencies, especially in the sectors of banking and finance have domino effect all over the world. After the 1997 Asian crises, countries following steady macroeconomic policies, have agreed to develop and integrate new strategies against crises into the international fiscal systems, and searched for ways to overcome them with the least harm, if unavoidable. Within this framework, one of the most important steps taken in our country was to enforce the Banking Law no:4389. The dramatic change was the establishment of BDDK, operating independant of political willpower. Nowadays, economically strong countries interfere with the economies of the third world countries via stand-by agreements, and countries under the heavy debt loads, expect such interferences wishfully. In that sense, the legal principle, i.e. the independence of countries, no longer exists. There are three elements of the stabilization of the international fiscal systems which are, national authorities, international regulating establishments, and the private sector. These three have to stay poised for a healthy international fiscal system. The aim of this study is to explore the position of BDDK as a fiscally regulating establishment, and to offer some advices and proposals to eliminate systemic crises in Turkey or to decrease their level of impact on the economy. IV