Hakkâri katı atık entegre düzenli depolama tesisinden kaynaklanan metan emisyonlarının modellenmesi
Modeling of methane emissions from the Hakkâri integrated solid waste landfill
- Tez No: 896883
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH LEVENT KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son yüzyılda nüfus artışıyla birlikte üretim ve tüketim sorunu, canlıların hayatta kalabilmeleri için temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tüketim ve üretim yöntemlerinin gelişmesine ve atık sorununun çevre sorunları arasında yer alması ile sonuçlanmıştır. Bu durum büyük riskler oluştururken aynı zamanda sağlık sorunlarına da yol açmaktadır. Katı atık yönetim yönetmeliğine göre yönetilmesi gereken atıkların yanlış yönetilmesi doğrudan yada dolaylı olarak hava, su ve toprak kirliliğine sebep olmaktadır. Bu nedenle atıkların doğru şekilde bertaraf edilmesi büyük önem arz eder. Katı atık yönetim yönetmeliği ne göre atıklarda birincil olarak geri dönüşüm veya yeniden kullanım gibi yöntemler kullanılmalıdır. Atık yönetim sürecinde atıkların ayrıştırılması, parçalanması ve geri dönüştürülmesi için gerekli tesislerin kurulması gerekmektedir. Atıkları kontrol altın a almak veya korumak ve etkili bir atık yönetimi için bakım hasar rejimlerinin kullanılması da önemlidir. Sonuç olarak atık yönetimi, çevrenin korunması ve insan sağlığının korunmasına yönelik adımların sürekli atılmasına büyük önem verilmektedir. Bu konuda kamuoyunun bilinçlendirilmesi ve atık yönetimi konusunda iş birliği yapılması çevrenin ve gelecek nesillerin sağlığı açısından gereklidir. Çalışmanın amacı, katı atık entegre düzenli depolama sahasından salınan metan emisyonunun hesaplanması ve dispersiyon ile modellenmesidir. Çalışmada kullanılan materyal ve metod ise EPA Landghem ile emisyon hesaplanması ardından Gauus dispersiyon yolu kullanılarak modelleme yapılmıştır. Çalışma sonucunda LandGem den elde edilen verilere bakacak olursak 2023 yılında işletime alınan tesiste onar yıl ara ile 2025, 2035 ve 2045 yılları için sırasıyla 7,416E+05 m3/yıl, 7,182E+06 m3/yıl, 8,475E+06 m3/yıl olarak metan emisyonuhesaplanmıştır. Dispersiyon modeli ile oluşacak yer seviyesi konsantrasyonu modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in population in the last century, the production and consumption problem has resulted in the development of consumption and production methods to meet the basic needs of living things for their survival, and the waste problem has become one of the environmental problems. While this situation creates great risks, it also causes health problems. Mismanagement of waste, which must be managed according to the solid waste management regulation, directly or indirectly causes air, water and soil pollution. Therefore, correct disposal of waste is of great importance. According to the solid waste management regulation, methods such as recycling or reuse should primarily be used for waste. In the waste management process, necessary facilities must be established to separate, shred and recycle waste. It is also important to use maintenance damage regimes to control or protect waste and for effective waste management. As a result, great importance is attached to constantly taking steps towards waste management, environmental protection and human health protection. Raising public awareness on this issue and cooperation on waste management is necessary for the health of the environment and future generations. The aim of the study is to calculate and model the methane emissions released from a solid waste integrated landfill site, including dispersion modeling. The material and method used in the study involve emission calculations using the EPA LandGEM model, followed by dispersion modeling using the Gaussian dispersion method. According to the data obtained from LandGEM, the methane emissions for the facility, which started operation in 2023, are calculated to be 7,416E+05 m³/year, 7,182E+06 m³/year, and 8,475E+06 m³/year for the years 2025, 2035, and 2045, respectively. The dispersion model was used to model the ground-level concentration of methane.