Mandala sanat tekniğinin okul öncesi öğretmen adaylarının stres düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mandala art technique on the stress levels of preschool teacher candidates
  1. Tez No: 896967
  2. Yazar: ŞİLAY DİNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL GİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, Mandala sanat tekniğinin okul öncesi öğretmen adaylarının stres düzeylerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model benimsenmiştir. Araştırmanın örneklemini, gönüllülük esasına dayanarak 2023-2024 eğitim öğretim yılında Mersin Üniversitesi okul öncesi öğretmenliği bölümü üçüncü ve dördüncü sınıfa devam eden 38 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmanın verilerini toplamak için“Algılanan Stres Ölçeği”(ASÖ) ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Uygulanan ön test sonrasında deney grubuna 6 haftalık 12 oturumdan oluşan Mandala Sanat Tekniği uygulanmıştır. Uygulama sırasında katılımcıların ortak alanda bulunma zorunda olduğundan dolayı çevrimiçi eğitime karar verilmiştir. Araştırmanın veri analizi uzman tarafından SPSS 22 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; kontrol grubunun, ASÖ ön test-son test puanları karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Kontrol grubunda, ASÖ ve alt boyutlarının ön test-son test puanlarının farklılaşmadığı belirlenmiştir. Deney grubunun, ASÖ ön test-son test puanları karşılaştırıldığında ise yetersiz özyeterlik algısı, stres rahatsızlık algısı alt boyutlarında ve ASÖ'de istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenmiştir. Müdahale sonrasında deney grubunda olanlarda anlamlı bir etkinin olduğu ve stres puanlarında düşüş olduğu görülmektedir. Araştırmaya katılan deney ve kontrol grubunun algılanan stres ölçeği son test puanları karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenmemiştir. İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte deney grubunun algılanan stres ölçeği ve alt boyutlarının son test puanları kontrol grubuna göre daha düşük olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of Mandala art technique on the stress levels of pre-school teacher candidates. A quasi-experimental model with a pretest-posttest control group was adopted in the study. The sample of the research consisted of 38 teacher candidates attending the third and fourth grades of Mersin University's preschool teaching department in the 2023-2024 academic year on a voluntary basis.“Perceived Stress Scale”(PSS) and“Personal Information Form”were used to collect the data of the research. After the pre-test, the Mandala Art Technique consisting of 12 sessions of 6 weeks was applied to the experimental group. Since the participants had to be in the common area during the application, online training was decided. The data analysis of the research was analyzed by an expert through the SPSS 22 package program. As a result of the research; When the ASSE pretest-posttest scores of the control group were compared, no statistically significant difference was detected. In the control group, it was determined that the pre-test and post-test scores of the ASQ and its subscales did not differ. When the experimental group's pre-test and post-test scores were compared, a statistically significant difference was determined in the sub-dimensions of insufficient self-efficacy perception, stress discomfort perception, and ASS. After the intervention, it was seen that there was a significant effect in the experimental group and there was a decrease in stress scores. When the perceived stress scale post-test scores of the experimental and control groups participating in the research were compared, no statistically significant difference was determined. Although not statistically significant, the post-test scores of the perceived stress scale and its sub-dimensions of the experimental group appear to be lower than the control group.