Ortaokul öğrencilerinin somut olmayan kültürel mirasa ilişkin görüşleri
Secondary school students opinions on intangible cultural heritage
- Tez No: 896973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, ortaokul düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin somut olmayan kültürel mirasa ilişkin görüşlerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın verileri, 2022-2023 öğretim yılı bahar döneminde Mersin ili genelindeki kamu ve özel ortaokullardaki öğrenciler üzerinden, Gürel & Çetin tarafından geliştirilen“Somut Olmayan Kültürel Miras Tutum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Ortaokul öğrencilerinde somut olmayan kültürel mirasa ilişkin tutumlarını belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma, betimsel bir alan araştırması olup ortaokul öğrencelerinin somut olmayan kültürel mirasa ilişkin tutumlarının cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi ve aile gelir düzeyi değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığı açısından incelenmiştir. Bu araştırmanın örneklemi, Mersin ili merkez ilçelerinde (Mezitli, Yenişehir, Toroslar, Akdeniz) öğrenim gören 375 ortaokul öğrencisinden oluşmuştur. Araştırma sonucunda ortaokul öğrencilerinin somut olmayan kültürel mirasa ilişkin genel tutum puanlarının yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ortaokul öğrencilerinin ölçeğinin“sosyal hayat”,“geleneksel sanatlar”,“kültürel bilinç”,“sözlü gelenekler”alt boyutlarında aldıkları toplam puanlarının yüksek olduğu;“doğa ve evren üzerine bilgi ve uygulamalar”alt boyutunda aldıkları toplam puanlarının ise düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ortaokul öğrencilerinin somut olmayan kültürel mirasa ilişkin tutum puanları cinsiyet, aile gelirleri, anne-baba eğitim düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmamakla birlikte; sınıf düzeyi ve yaş değişkenleri açısından anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the opinions of secondary school students regarding intangible cultural heritage. The data of this research was collected in the spring semester of the 2022-2023 academic year from students in secondary schools across Mersin province, using the“Intangible Cultural Heritage Attitude Scale”developed by Gürel & Çetin and the“Personal Information Form”developed by the researcher. This study, which was conducted to determine the attitudes of secondary school students towards intangible cultural heritage, is a descriptive field research and examined whether secondary school students' attitudes towards intangible cultural heritage differ in terms of gender, age, class level, parental education level and family income level variables. The sample of this research was 375 secondary school students studying in the central districts of Mersin (Mezitli, Yenişehir, Toroslar, Akdeniz). As a result of the research, it was determined that the general attitude scores of secondary school students towards intangible cultural heritage were at a high level. The total scores of secondary school students in the“social life”,“traditional arts”,“cultural awareness”and“oral traditions”sub-dimensions of the scale were high; It was determined that the total scores they received in the sub-dimension of“knowledge and applications on nature and the universe”were low. In addition, although there is no significant difference in the attitude scores of secondary school students towards intangible cultural heritage between gender, family income, and parents' education levels; It was determined that there was a significant difference between grade level and age variables.