Sözlü kültür ürünü olan halk hikayelerinde toplumsal cinsiyet ve kadın: Ağrı ili örneği
Gender and women in folk stories that are products of oral culture: The case of Ağrı province
  1. Tez No: 896995
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ SEVGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Toplumun içerisinden üretilerek çıkan kültür ve kültür ürünleri bizlere toplum hakkında geniş çerçevede bilgi verir. Bu çalışma, kültürü ve kültürün yaratıcısı olan toplumu yakından inceleyerek kültürün ilk hali olan sözlü kültür ürünleri üzerinden toplumsal cinsiyet rolleri ile kadın kavramını incelemeyi amaçlamaktadır. Yapılan araştırmalarda kadın kavramının ataerkillik anlayış ile şekillendirilmiş olması ataerkilliğin yakından incelenmesini gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda, ataerkillik kavramı kadının toplum içerisinde kendini var edebilmesi için ortaya çıkan feminist teori çerçevesinde ele alınmaktadır. Geçmişten günümüze kadının varlık probleminin bu kavramlar çerçevesinde oluşması sebebiyle kadının mücadelesinde bu kavramların ele alınması ve problemin görünür kılınması amaçlanmıştır. Bu amaç ile nitel araştırma yöntemleri kullanılarak tasarlanan çalışmada ataerkilliğin yoğun yaşandığı Ağrı ili seçilerek amaca yönelik 19 katılımcı ile yüz yüze mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan toplanan hikayeler detaylı incelenerek ortak temalar oluşturulmuştur. Oluşturulan ortak temalar üzerinden kadının varlık problemi görünür kılınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture and cultural products produced within the society give us broad information about the society. In this study, by closely examining the culture and the society that created the culture, gender roles and the concept of women were examined through oral culture products, which are the first form of culture. In the research conducted, the fact that the concept of woman was shaped by the understanding of patriarchy made it necessary to examine patriarchy closely. The concept of patriarchy will be discussed within the framework of feminist theory that emerged for women to exist in society. Since the problem of women's existence has been created within the framework of these concepts from past to present, it is aimed to address these concepts in the struggle of women and make the problem visible. For this purpose, in the study designed using qualitative research methods, Agrı province, where patriarchy is intensely experienced, was selected and face-to-face interviews were conducted with 19 participants for the purpose. The stories collected from the participants were examined in detail and common themes were created. The existence problem of women has been tried to be made visible through the common themes created.