Ergenlerde akıllı telefon bağımlılığı ile aleksitimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between smartphone addiction and alexithymia in adolescents
  1. Tez No: 896997
  2. Yazar: HASİP HAKVERİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELMAS MERVE MALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, ergenlerde Akıllı Telefon Bağımlılığı (ATB) ile aleksitimi arasındaki ilişkiyi, cinsiyet, yaş, sınıf ve akademik başarı değişkenleri açısından incelemek amacıyla yapıldı. Araştırma 1 Nisan 2024- 30 Nisan 2024 tarihleri arasında Konya/Selçuklu İlçesine bağlı kamuya ait bir lisede öğrenim gören öğrencilerle yapılmıştır. Araştırmaya 392 ergen katılmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAS-20) ve Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği Kısa Formu (SASSF) kullanılmıştır. Katılımcıların yaş aralığı 14-18 arasındadır. Elde edilen verilerin Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 istatistik paket programlarında değerlendirildi. Çalışmada ergenlerde akıllı telefon bağımlılığı; cinsiyete göre fark bulunamadı. Sınıf değişkenine göre 12. sınıf öğrencilerinin puanlarının diğer sınıflara göre düşük olduğu bulundu. Akademik başarıya göre bakıldığında, düşük düzey akademik başarısı olanların orta ve yüksek akademik başarıya sahip olanlara göre yüksek olduğu görüldü. Ergenlerde aleksitimi; cinsiyet ve sınıf değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunamadı. Akademik başarıya göre düşük ve orta düzey akademik başarıya sahip öğrencilerin aleksitimi puanlarının yüksek düzey akademik başarıya sahip olanlardan yüksek olduğu bulundu. Çalışmada ATB ve aleksitimi arsında yapılan korelasyon analizine göre aleksitimi ölçeği alt boyutları duyguları tanıma, duyguları söze dökmede pozitif yönlü ilişki bulunurken, dışa vuruk düşünceyle anlamlı bir ilişki bulunamadı. ATB puanlarının aleksitimi üzerine etkisinin incelendiği doğrusal regresyon analizi sonucu ATB puanındaki bir birimlik artışın aleksitimi puanını arttırdığı, aleksitiminin ATB puanlarını %12 oranında açıkladığı bulundu. Sonuç olarak, akıllı telefon bağımlılığı ve aleksitiminin ilişkili olduğunu, bulguların akıllı telefon bağımlılığını öngörmede ve müdahale için yol gösterici olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between Smartphone Addiction (SUD) and alexithymia in adolescents in terms of gender, age, grade and academic achievement variables. The study was conducted with students studying in a public high school in Konya/Selçuklu District between 1 April 2024 and 30 April 2024. 392 adolescents participated in the study. Personal Information Form, Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) and Smartphone Addiction Scale Short Form (SAS-SF) were used. The age range of the participants was 14-18 years. The data were evaluated using IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 statistical package programmes. In the study, smartphone addiction in adolescents; no difference was found according to gender. According to the class variable, it was found that the scores of 12th grade students were lower than the other grades. According to academic achievement, it was seen that those with low academic achievement were higher than those with medium and high academic achievement. No significant difference was found according to gender and class variables. According to academic achievement, alexithymia scores of students with low and medium academic achievement were higher than those with high academic achievement. According to the correlation analysis between ATB and alexithymia in the study, a positive correlation was found in the alexithymia scale sub-dimensions of recognising emotions and verbalising emotions, while no significant correlation was found with expressive thinking. As a result of the linear regression analysis in which the effect of ATB scores on alexithymia was analysed, it was found that a one-unit increase in ATB score increased alexithymia score and alexithymia explained ATB scores by 12%. As a result, it is thought that smartphone addiction and alexithymia are related and the findings may be guiding for predicting smartphone addiction and intervention.