Sığınma hakkı bağlamında sınırlarda kişisel verilerin işlenmesi
Processing of personal data at borders in the context of the right to asylum
  1. Tez No: 897004
  2. Yazar: BAHRİYE GÜNSU KARACAOĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRDEN GÜNGÖREN BULGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Devletlerin sınır güvenliğini dijitalleştirerek, işledikleri kişisel verilere göre sınır geçişlerine izin verip vermemeyi değerlendirmeleri sınırların seçici geçirgenliğini ortaya koyar. Bu hal, uluslararası koruma ihtiyacında, gerçek bir tehlike ile karşı karşıya olan bireyin karşısında potansiyel tehdidi bertaraf etmek isteyen devleti konumlandırır. Hukuki düzenlemelerde sınır yönetimi kapsamında kişisel verilerin işlenmesi ulusal ve uluslararası güvenlik için olduğu, tüm bu süreçte sığınma hakkının gözetileceği belirtilmekteyse de sığınma hakkını engelleme yönündeki uygulamaların az olmadığı görülmektedir. Oysa sığınma hakkı, devletlerin sınırlarından kimlerin geçmesine izin vereceği konusundaki takdir yetkisinin istisnası olmalıdır. Yaşam hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı dahil birçok temel hakkın kullanılabilmesi için kişinin güvenliği ile doğrudan ilişkili olan sığınma hakkı, devletlerin güvenlik söylemlerine hapsedilmemelidir.
Özet (Çeviri)
The fact that states digitize border security and allow border crossings following the evaluation of the personal data that they collect reveals that borders are selectively permeable. This positions the state that wants to eliminate the potential threat, against the individual who faces a real danger in need of international protection. Although it is stated in legal regulations that the processing of personal data within the scope of border management is for national and international security and that the right to asylum will be respected in this process, it is seen that practices to prevent the right to asylum are not rare. However, the right to asylum should be an exception to the discretionary power of states on who they allow to cross their borders. The right to asylum, which is directly related to the security of the individual in order to exercise many fundamental rights, including the right to life and the prohibition of torture and ill-treatment, should not be confined to the security discourse of states.