Mesleki eğitim merkezi (MESEM) uygulamasına ilişkin idareci ve öğretmenlerin görüşleri: Nitel bir çalışma
Vocational training center (MESEM) administrators and teachers regarding implementation opinions: A qualitative study
- Tez No: 897005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH TURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri bünyesinde yer alan Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) programında görev alan okul müdürleri, müdür yardımcıları, koordinatör öğretmen ve kültür öğretmenlerinin MESEM uygulamasına ilişkin görüşlerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında idarecilerin ve öğretmenlerin cinsiyetleri, yaşları, kıdem yılları, medeni durumları, çocuk sayıları ve öğrenim durumları gibi kişisel bilgileri de ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Tekirdağ ilinde yer alan meslek liseleri bünyesindeki MESEM programında görev yapan idareci ve öğretmenler olmak üzere toplam 16 katılımcı oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden Durum Çalışmaları araştırması modelinin kullanıldığı bu araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından literatür taranarak ve uzman görüşü alarak hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu (İdare İçin)”,“Kişisel Bilgi Formu (Öğretmenler İçin) ve ”MESEM Uygulamasına Dair İdareci Ve Öğretmen Görüşleri Formu" kullanılmıştır. Araştırmada İçerik Analizi yöntemi kullanılmıştır. Analiz Maxquda programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular incelendiğinde katılımcıların MESEM programını değerlendirirken avantaj ve dezavantajlı yönlerine değindikleri, örgün eğitimde tutunamayan öğrencilerin eğitim görmesi açısından fırsat olduğu, mesleki anlamda deneyim kazandıkları, işletmelere bakış açılarının olumsuz olduğu, öğrencilerin yaşlarının küçük olduğu, MESEM programının meslek liseleri bünyesinden çıkartılıp sadece bağımsız Mesleki Eğitim Merkezlerinde yapılması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the opinions of School Principals, Deputy Principals, Coordinator Teachers and Culture Teachers working in the Vocational Education Center (MESEM) program within Vocational and Technical Anatolian High Schools regarding the MESEM application. Within the scope of the research, personal information of administrators and teachers such as their gender, age, years of seniority, marital status, number of children and educational background were also taken into consideration. The sample of the research consists of a total of 16 participants, including administrators and teachers working in the MESEM program within the vocational high schools in Tekirdağ province in the 2023-2024 academic year. In this research, where the Case Studies research model, one of the qualitative research methods, was used,“Personal Information Form (For Administration)”,“Personal Information Form (For Teachers)”and“Administrators and Teachers' Opinions on MESEM Application”were prepared by the researcher by scanning the literature and taking expert opinions as data collection tools.“Form”was used. Content Analysis method was used in the research. The analysis was carried out through the Maxquda program. When the findings are examined, the participants mentioned the advantages and disadvantages of the MESEM program while evaluating it, that it is an opportunity for students who cannot survive in formal education to receive education, that they gain professional experience, that their perspective on businesses is negative, that the students are young, that the MESEM program should be removed from vocational high schools and should only be carried out in independent Vocational Education Centers. The necessary results have been achieved.