Küresel vatandaşlık eğitiminin din kültürü ve ahlak bilgisi öğretim programlarına yansımaları
Reflections of global citizenship education on religious culture and moral knowledge curriculum
  1. Tez No: 897008
  2. Yazar: AHMET YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİDDİN OKUMUŞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu araştırmanın amacı küresel vatandaşlık eğitiminin DKAB öğretim programlarına yansımalarını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda bu araştırmanın yöntemi nitel yaklaşımdır. Disiplinler arası bir çalışma olan bu araştırma durum çalışmasıdır ve deseni bütüncül çoklu durum çalışması desenidir. Bu araştırmada doküman analizi ile veriler toplanıp analiz edilmekte ve betimsel analiz kullanılmaktadır. Bu kapsamda küreselleşmenin vatandaşlık, ulusal vatandaşlık ve diğer vatandaşlık kuramları ile ilişkisinin karşılıklı olduğu ulusal vatandaşlığı olumsuz yönde küresel vatandaşlığı ise olumlu yönde etkilediği bulunmaktadır. Oxfam ve UNESCO'nun geliştirdiği Küresel Vatandaşlık Eğitim Programının ögelerinin olduğu ve bunların arasında tutarlı bir uyumun olduğu tespit edilmektedir. Küresel Vatandaşlık Eğitim Programının ögeleri ile Türkiye'deki din öğretimi programlarından 2005 yılından sonra geliştirilen DKAB Öğretim Programları ile program anlayışları, genel ve özel amaçlar, içeriğindeki konular, anahtar kavramlar, öğretmen ve öğrenci rolleri, öğretim yöntemleri, ölçme ve değerlendirme ögeleri arasında uyumun olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reflections of global citizenship education on the religious religious education curricula. In line with this purpose, the method of this research is qualitative approach. This research, which is an interdisciplinary study, is a case study and its design is a holistic multiple case study design. In this research, data are collected and analysed through document analysis and descriptive analysis is used. In this context, it is found that globalisation has a reciprocal relationship with citizenship, national citizenship and other citizenship theories and that it affects national citizenship negatively and global citizenship positively. It is determined that the Global Citizenship Education Programme developed by Oxfam and UNESCO has elements and there is a consistent harmony between them. It is concluded that there is a harmony between the elements of the Global Citizenship Education Programme and the religious education programmes in Turkey developed after 2005, and there is a harmony between the programme conceptions, general and specific objectives, subjects in the content, key concepts, teacher and student roles, teaching methods, measurement and evaluation elements.